Duszniki-Zdrój. Złoto dla świętokrzyskich Terytorialsów

Reprezentanci 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w rozpoznawczym szkoleniu poligonowym w masywie Śnieżki. Podczas zawodów biatlonowych rozgrywanych w ramach zgrupowania wywalczyli złoty medal. Zwycięską drużynę stworzyło wspólnie trzech żołnierzy z 10. ŚBOT i jeden z 3. PBOT.
Już po raz kolejny żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej szkolili się z wojskami operacyjnymi na zimowym zgrupowaniu Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej w Kotlinie Kłodzkiej. Zgrupowanie poligonowe zorganizowało Dowództwo Generalne RSZ. Terytorialsi prowadzili obserwację, ćwiczyli przetrwanie w trudnych warunkach oraz doskonalili pracę w zespołach.
Rozpoznanie to oczy i uszy każdego dowódcy. Dlatego też, każdy żołnierz musi być odpowiednio przygotowany do prowadzenia obserwacji, organizacji działań nieregularnych, zakładania bazy patrolowej czy organizacji bytowania zimą w terenie górzystym.
Terytorialsi ćwiczyli przez trzy tygodnie na poligonie Wojsk Rozpoznawczych i Walki Elektronicznej. Szkolenie zorganizowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w Ośrodku Szkolenia Piechoty Górskiej „Jodła” w Dusznikach-Zdroju. Żołnierze WOT wzięli udział w licznych kursach. Zdobywali doświadczenia w technikach przetrwania, organizacji marszu w dzień i w nocy, przygotowaniu posterunku obserwacyjnego oraz w nauce technik wspinaczkowych.
Reprezentanci 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w rozpoznawczym szkoleniu poligonowym z sukcesami. Podczas zawodów biatlonowych rozgrywanych w ramach zgrupowania wywalczyli złoty medal. Zwycięską drużynę stworzyło wspólnie trzech żołnierzy z 10. ŚBOT i jeden z 3. PBOT.
W czasie zgrupowania poligonowego Terytorialsi wykonywali działania w warunkach specyficznych, organizowali posterunki obserwacyjne, ćwiczyli prowadzenie obserwacji wyznaczonych obiektów, wykonywali działania taktyczne na nartach i z wykorzystaniem sprzętu do wspinaczki wysokogórskiej. Żołnierze uczyli się też sposobów wyznaczania współrzędnych posterunku oraz zasad określania azymutu topograficznego.
Niełatwe zajęcia czekały też uczestników kursu SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape). Terytorialsi na początku poznali teoretyczne zasady przetrwania, a następnie ćwiczyli poza bazą. Na miejsce szkolenia wybrano trudny teren w okolicach Masywu Śnieżnika. Żołnierze uczyli się między innymi działania w rejonie kontrolowanym przez przeciwnika, poznawali sposoby przetrwania w izolacji od własnych wojsk, nawigowania z użyciem mapy, kompasu oraz urządzeń improwizowanych. Ćwiczyli sygnalizację oraz współpracę z tzw. siłami odzyskującymi. Uczyli się też metod zdobywania pożywienia i uzdatniania wody.