Gdańsk. Europejskie Centrum Solidarności oczami zwiedzających

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku przygotowało się do rocznicy wybuchu wielkiego strajku w Stoczni Gdańskiej, który w sierpniu 1980 roku zakończył się podpisaniem rewolucyjnego Porozumienia Gdańskiego, powstaniem Solidarności i rozpoczęciem trwających dekadę zmian zakończonych odzyskaniem przez Polskę niepodległości na początku lat 90-tych.
Europejskie Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku powołana na podstawie umowy z dnia 8 listopada 2007 w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury pod nazwą Europejskie Centrum Solidarności, zawartej między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwem Pomorskim, Miastem Gdańsk, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność” oraz Fundacją Centrum Solidarności. Otwarcie instytucji nastąpiło 30 sierpnia 2014.
W budynku o powierzchni ponad 25 tys. m2 znajduje się stała ekspozycja przedstawiająca chronologicznie historię powstania „Solidarności” osadzoną w realiach PRL i długą drogę odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowani są również najważniejsi bohaterowie tamtych wydarzeń, prześladowani i represjonowani przez komunistyczne władze, a potem biorący udział w rozmowach Okrągłego Stołu. Podkreślona jest rola papieża Polaka Jana Pawła II, którego pielgrzymki do ojczyzny obudziły „ducha narodu”, przyspieszyły nieuchronnie erozję systemu PRL, a w konsekwencji doprowadziły do zmian ustrojowych po roku 1989.
W kompleksie mieści się m.in. archiwum, biblioteka, mediateka i sala wielofunkcyjna, mogąca pełnić funkcje konferencyjne. Na parterze budynku do dyspozycji gości są całoroczny ogród, księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia.
W trakcie zwiedzania ekspozycji przez okna widać krajobraz prawie całego terenu byłej Stoczni Gdańskiej – kolebki „Solidarności”.