Orvieto. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej

Uroczystość liturgiczną ku czci Najświętszego Sakramentu, czyli Boże Ciało, ustanowił papież Urban IV, w 1264 roku.
Uroczystość Bożego Ciała została ustanowiona w 1246 r. przez biskupa diecezji Liège, Roberta ze względu na objawienia św. Julianny z Cornillon, augustianki. W roku 1246 odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna.
Nieco później, z powodu cudu zaszłego na Mszy Świętej uroczystość została rozszerzona na cały Kościół katolicki. Cud ten wydarzył się w Bolsenie we Włoszech. Pewien kapłan odprawiając Mszę Świętą wątpił o prawdziwej i rzeczywistej obecności Ciała i Przenajdroższej Chrystusowej Krwi obecnymi pod postacią chleba i wina. Wtedy z poświęconej Hostii wytrysła Krew Przenajświętsza tak obficie, że zrosiła cały korporał.
Zawiadomiony o tym cudzie papież Urban IV, który przebywał wówczas w pobliskim mieście Orvieto, zabrał ten święty korporał i potwierdziwszy cud ustanowił święto Bożego Ciała w całym Kościele.
Papież Urban IV polecił na to święto opracowanie tekstów liturgicznych do Mszy świętej i do Liturgii Godzin kapłańskich św. Tomaszowi z Akwinu.
Do dnia obecnego korporał zroszony Krwią Pańską znajduje się w bogatym relikwiarzu w katedrze Orvieto. Dotąd widać na nim plamy. W czasie procesji Bożego Ciała obnosi się go zamiast monstrancji.