Kielce. Rekordowa liczba zwiedzających w tegoroczną Noc Muzeów

Ponad 91 tys. osób odwiedziło Muzea Narodowe w tegoroczną Noc Muzeów. Największa, rekordowa liczba zwiedzających – prawie 19 tys. – przekroczyła progi Muzeum Narodowego w Krakowie.
Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią COVID-19, Noc Muzeów powróciła w swej oryginalnej, stacjonarnej formie. Możliwość osobistego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych okazała się długo wyczekiwaną atrakcją i przyciągnęła do muzeów tłumy odwiedzających.
Tradycyjnie nie brakowało chętnych do podziwiania zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Warszawie, w których frekwencja wyniosła ponad 12 tys. Narodowe Muzeum Techniki, które w styczniu br. wznowiło swoją działalność, odwiedziło 3 300 osób.
Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się także nowe placówki, takie jak Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce czy – otwarte niecały miesiąc temu – Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.
Także Muzeum Narodowe w Kielcach zaprosiło do zwiedzania zabytkowych wnętrz XVII-XVIII w., w tym odnowionych w ramach projektu Pałac w muzeum. Muzeum w Pałacu: unikatowego XVII-wiecznego stropu ramowego, obrazu z warsztatu Tomasza Dolabelli „Pożar Troi”, fryzu portretowego podstropowego w Izbie Stołowej Górnej oraz dwóch tapiserii: Triumf Ateny i Bitwa nad Granikiem.
Dostępna była także wystawa czasowa Kobieta w czasach Wazów, która przybliża wyjątkowe postaci kobiece i role, jakie odgrywały od schyłku XVI wieku do drugiej połowy XVII stulecia oraz zmodernizowana Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, w której można podziwiać m.in. portrety staropolskie, malarstwo takich artystów jak Pankiewicz, Stryjeńska, Witkacy i Hadziewicz, czy największą w Polsce kolekcję porcelany ćmielowskiej. Frekwencja w kieleckim muzeum wyniosła 2 849 osób.