Kielce. Śladami księdza Władysława Siarkowskiego w Muzeum Wsi Kieleckiej

W Muzeum Wsi Kieleckiej odbyła się konferencja, na której omówiono plany w związku z otrzymaniem kolejnego dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.
„Śladami ks. Władysława Siarkowskiego. Wybrane elementy kultury duchowej na Kielecczyźnie” to program prowadzony przez Muzeum Wsi Kieleckiej mający za zadanie pokazanie i zachowanie dorobku badawczego księdza Władysława Siarkowskiego, który w XIX wieku badał ludową kulturę duchową Kielecczyzny.
Koordynatorem projektu ze strony Muzeum Wsi Kieleckiej jest Łukasz Wołczyk z Działu Badań Etnograficznych, który powiedział, że: działalność księdza Władysława Siarkowskiego jest pretekstem do pokazania w nowym, szerszym świetle kultury duchowej naszego regionu z historyczno-antropologicznego punktu widzenia. W badaniach tych będziemy posiłkować się wiedzą, doświadczeniem i tym co sobie pozostawił. A pozostawił bardzo wiele i oprócz wydawnictw są to np. „złote myśli” zawarte w listach do Oskara Kolberga.
W konferencji udział wzięli: Tadeusz Sikora (dyrektor MWK), Jarosław Karyś (zastępca dyrektora MWK), Stanisław Wróbel (redaktor naczelny Echo Dnia) i Łukasz Wołczyk (koordynator projektu).