Kielce. Zanim nastanie poranek Zmartwychwstania. Groby Pańskie w kieleckich kościołach

Wołanie o pokój to główne przesłanie Grobów Pańskich w kieleckich kościołach. Przed Najświętszym Sakramentem tłumy kielczan w modlitewnym skupieniu adorują Ukrzyżowanego w oczekiwaniu na Niedzielę Zmartwychwstania.
Kielczanie w ciszy i skupieniu rozpoczęli nawiedzanie świątyń, w których punktem centralnym do czasu Mszy Świętej Rezurekcyjnej jest Grób Pański z wystawionym Najświętszym Sakramentem.
– Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie – głosi napis w kościele św. Wojciecha. Ten motyw przejawia się także w innych aranżacjach. O ile poprzednie dwa lata były boleśnie naznaczone pandemią, o tyle Święta Wielkiej Nocy w roku 2022 zostaną w pamięci jako czas wojny za naszą wschodnią granicą.
Tradycja Grobów Pańskich wywodzi się ze średniowiecza, jednak w XVIII w. zwyczaj ten zanikł prawie w całej Europie. Zachował się jedynie w Polsce, Austrii, południowej części Niemiec i na Węgrzech. Grób Pański to miejsce, w którym w Wielki Piątek na zakończenie liturgii wystawia się Najświętszy Sakrament.
W Grobie Pańskim umieszcza się figurę zmarłego Jezusa i monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Okryta jest on przezroczystym welonem, symbolizującym całun, w który owinięto Jezusa leżącego w grobie.
W Polsce tradycja tworzenia Grobów Pańskich istnieje od XVI w. Związana jest ze sprowadzeniem do Polski, w drugiej połowie XII wieku, Zakonu Bożogrobców. To właśnie ten zakon zapoczątkował zwyczaj budowania Grobów Pańskich w świątyniach. Adoracja przy Grobie Pańskim trwa aż do Wigilii Niedzieli Zmartwychwstania.
Na zdjęciach Groby Pańskie w kościołach św. Wojciecha, kieleckiej Katedrze, św. Trójcy, kościele akademickim św. Jana Pawła II, kościele Najświętszej Maryi Panny, św. Krzyża i kościele św. Józefa.