Warka. Wielkie zwycięstwo hetmana Stefana Czarnieckiego

7 kwietnia 1656 roku wojska polskie dowodzone przez hetmana Stefana Czarnieckiego pokonały armię szwedzką w bitwie pod Warką. Była jednym z najgłośniejszych zwycięstw polskich w latach potopu.
Bitwa pod Warką była jednym z najgłośniejszych zwycięstw polskich w latach tak zwanego szwedzkiego potopu. Błyskawiczny rajd kawalerii polskiej, zakończył się przechwyceniem i zniesieniem wycofującego się do Warszawy przeciwnika.
Dla szwedzkiego dowódcy poważnym ostrzeżeniem powinno być rozbicie pod Kozienicami jego tylnej straży składającej się ze 150 ludzi. Dokonał tego 6 kwietnia idący przodem Stefan Czarniecki, wraz z dwiema chorągwiami pancernymi i jedną tatarską, składającą się z ponad 200 żołnierzy lekkiej jazdy.
W bitwie pod Warką miały uczestniczyć cztery chorągwie husarskie: królewska koronna, Władysława Myszkowskiego, Jerzego Sebastiana Lubomirskiego oraz Jana Zamoyskiego
Polacy z dumą podkreślali, że nie zatrzymały ich wezbrane wody Pilicy, którą – po zniszczeniu przez nieprzyjaciela mostu – przekroczyli wpław. Ścigani na długim dystansie Szwedzi ponieśli ogromne straty, a podjazdy polskie znalazły się aż pod Warszawą.
Zginąć miało aż 4000 Szwedów, przy minimalnych stratach własnych. Polacy zdobyli 20 chorągwi wroga i całe tabory.