Częstochowa. Złoty sygnet ofiarowany przez Marszałka Piłsudskiego Henrykowi Lancmanowi trafił do jasnogórskiego skarbca

Do Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze Zwycięstwa przekazany został złoty sygnet Henryka Lancmana nałożony mu przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pamiątkę ofiarował wnuk Krzysztof Lancman: to wotum dla Maryi za otrzymane łaski dla Polski, za sto lat niepodległości i dla mojej rodziny.
Podczas Mszy Świętej odprawionej w jasnogórskim sanktuarium z okazji 250. rocznicę zakończenia obrony klasztoru w Częstochowie przed wojskami rosyjskimi przez Konfederatów Barskich złożone zostało wyjątkowe wotum – złoty sygnet Henryka Lancmana nałożony mu przez marszałka Józefa Piłsudskiego. Pamiątkę ofiarował wnuk Henryka, Krzysztof Lancman.
-Jestem wzruszony, że mogę przebywać w tym miejscu, świętym dla wszystkich Polaków i do tego jeszcze wśród przyjaciół. Jasna Góra zawsze był ostoją Polskości. Była, jak kiedyś pisywali poeci, jej skarbnicą. Do tej skarbnicy niech mi będzie wolno dodać ten skromny pierścień z orzełkiem, który jest w naszej rodzinie już blisko wiek – powiedział Krzysztof Lancman.
-Mój dziadek w latach trzydziestych, w czasie wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego został uhonorowany przez niego sygnetem, który marszałek zdjął z palca i włożył na palec mojego dziadka. To jest spełnienie marzeń dziadka, żeby ten sygnet znalazł się na Jasnej Górze. Z intencją za łaski, które okazała Matka Boża Polsce, za niepodległość – powiedział Krzysztof Lancman.
-W ten sposób łącze historię mojej rodziny z dziejami Ojczyzny, która nas kształtowała. Nie ma bardziej godnego miejsca dla tego pierścienia jak klasztor jasnogórski – dodał ofiarodawca.
Krzysztof Lancman w latach 1983-1986 współtworzył w Międzyzakładowym Porozumieniu Solidarności „Unia” struktury podziemne zajmujące się drukowaniem i kolportażem m. in. tygodnika „Wolna Trybuna”, miesięcznika „Unia”, książek, broszur i gazetek komisji zakładowych „Solidarności”.
Następnie należał do Grupy Politycznej „Niezawisłość’, która w 1987 r. połączyła się z Konfederacja Polski Niepodległej. Był szefem technicznym „Wydawnictwa Polskiego KPN”. Zaangażowany był tez w wydawanie takich pism, jak „Gazeta Polska KPN”, czy „Droga”. Współorganizował lokale przeznaczone na drukarnie, pomagał w drukowaniu i kolportowaniu „Tygodnika Mazowsze”.
Krzysztof Lancman został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności.