Częstochowa. Prezydent RP odznaczył Michała Janiszewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

Michał Janiszewski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o polskim Czynie Niepodległościowym i działalność społeczną został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wręczenie odznaczenia odbyło się podczas uroczystości upamiętniającej 250. rocznicę zakończenia obrony klasztoru przed wojskami rosyjskimi przez Konfederatów Barskich.
Ceremonia wręczenia odznaczeń odbyła się w Sali Rycerskiej jasnogórskiego sanktuarium. Odznaczenia państwowe zostały wręczone osobom walczącym o wolną Polskę 40 lat temu. Wśród wyróżnionych znalazł się o. Eustachy Rakoczy oraz Michał Janiszewski.
W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał minister Jan Józef Kasprzyk. Odznaczonemu Michałowi Janiszewskiemu towarzyszyła wnuczka Julia.
Michał Janiszewski jako pracownik Zakładu Eksploatacji Dźwigni Przedsiębiorstwa Gospodarki Maszyn Budowlanych w Warszawie od 1980 r. zaangażował się w działalność opozycyjną w przyzakładowym NSZZ „Solidarność”, wchodząc w skład Komisji Zakładowej.
Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. kontynuował działalność związkową m.in. rozpowszechniając w miejscu pracy, na trenie Warszawy, Radomia i Grójca wydawnictwa NSZZ „Solidarność” , w tym pismo pt. „Przetrwanie” publikujące krytyczne opinie na temat panującego ustroju.
W wyniku rewizji przeprowadzonej w mieszkaniu pana Michała Janiszewskiego w dniu 22 lutego 1982 r. został on zatrzymany i przekazany w dniu 24.02.1982 r. do dyspozycji Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Kielcach, która zastosowała wobec niego areszt tymczasowy.
W dniu 29 marca 1982 r. za prowadzenie nielegalnej działalności, w tym kolportaż pism wydawanych przez podziemne władze związkowe został skazany wyrokiem Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego z siedzibą w Kielcach na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności.
W wyniku częściowej rewizji wyroku Sądu Najwyższego – Izby Wojskowej w dniu 10 maja 1983 r. karę pozbawienia wolności zawieszono na 3 lata oraz wymierzono karę 15 000 zł grzywny. W dniu 11 maja 1982 r. wydano zarządzenie zwolnienia pana Michała Janiszewskiego z Aresztu Śledczego w Kielcach, a postanowieniem z dnia 3 listopada 1983 r. kara została darowana na mocy ustawy z 21 lipca 1983 r. o amnestii.
Kontynuował działalność opozycyjną również w latach następnych. W ramach podziemnych struktur NSZZ „Solidarność” redagował, drukował i kolportował nielegalne wydawnictwa, m.in. „Niepodległość” i „Unia”.
W dniu 10 października 1985 r. w mieszkaniu, w którym przebywał przeprowadzono kolejną rewizję. Zarekwirowano wówczas m.in. nie zarejestrowany powielacz białkowy, matryce, farbę drukarską, 6 000 egzemplarzy wydawnictw („Unia”, „Robotnik”, „Solidarność”) oraz pieczątki NSZZ „Solidarność”.
W związku z tym faktem, na mocy postanowienia Prokuratury Wojskowej w Warszawie w dniu 12 października 1985 r. został osadzony w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, a w dniu 19 czerwca 1986 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Wydz. IV Karny nieprawomocnym wyrokiem skazał pana Michała Janiszewskiego na karę dwóch lat pozbawienia wolności. Areszt tymczasowy został wobec niego uchylony 5.08.1986 r.
Michał Janiszewski jest współzałożycielem Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoi Owsianego. Był posłem na Sejm RP I i III kadencji. Od 1992 do 1996 był członkiem komitetu doradczego przy Ministrze Spraw Wewnętrznych. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2015 Krzyżem Wolności i Solidarności.
Order Odrodzenia Polski to drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne po Orderze Orła Białego. Order jest nadawany za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Order został ustanowiony dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z dnia 20 grudnia 1921 roku.