Kraków. Krzysztof Penderecki spoczął w Panteonie Narodowym

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. Krzysztofa Pendereckiego, światowej sławy kompozytora i dyrygenta. Prochy Maestro Pendereckiego spoczęły w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej w Krakowie.
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 r. w wieku 86 lat. Urna z jego prochami została tymczasowo złożona w krypcie bazyliki św. Floriana. Przeniesienie prochów artysty przełożono na drugą rocznicę śmierci ze względu na sytuację pandemiczną. Mszę świętą żałobną poprzedziło wystawienie urny w kościele św. Floriana z udziałem rodziny i osób najbliższych. W kościele wystąpiły związane z kompozytorem: Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Polskiego Radia.
W uroczystym pożegnaniu artysty, oprócz rodziny i przyjaciół, uczestniczyli przedstawiciele środowiska artystycznego oraz najwyższych władz państwowych, m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, a także ambasador Arndt Freytag von Loringhoven, który odczytał list prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.
– Panie profesorze, dziękuję za każdą nutę, za Lusławice, Orkiestrę Talentów, Europejskie Centrum Muzyki, za miejsce, gdzie młodzi muzycy z całego świata mogą przyjeżdżać po to, by się doskonalić, rozwijać, ale także poznawać nasz kraj, Polskę, by lepiej zrozumieć pana, pana twórczość i by móc patrzeć w pana twarz, tak szlachetną, mądrą, tak wielką – powiedział Prezydent Andrzej Duda podczas swojego przemówienia.
Kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami Krakowa – od bazyliki św. Floriana, Drogą Królewską przez ul. Floriańską, Rynek Główny i ul. Grodzką do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na uroczystej Mszy Świętej, która miała charakter państwowy, ze względu na niewielką przestrzeń świątyni obecni byli najbliżsi i osoby zaproszone przez rodzinę kompozytora, a także przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oraz instytucji i środowisk artystycznych. Podczas liturgii zabrzmiały m.in. „Ave Maria 5’” Johanna Sebastiana Bacha / Charlesa Gounoda w wykonaniu Anne-Sophie Mutter i organisty Andrzeja Białko, „De Profundis z Siedmiu bram Jerozolimy”, „Passacaglia z Serenady na smyczki”, „Lacrimosa” i „Agnus Dei” z „Polskiego Requiem” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia – zespołu szczególnie ważnego dla Krzysztofa Pendereckiego. W wykonaniu „Lacrimosy” wziął także udział Chór Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Prochy kompozytora zostały złożone w Panteonie Narodowym w krypcie pod prezbiterium kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła.