Kielce. O godzinie 2.00 w nocy zmiana czasu na letni. Śpimy godzinę krócej

Dziś w nocy przestawiamy zegary z czasu zimowego na letni. O godzinie 2.00 wskazówki naszych zegarków przesuwamy na godzinę 3.00. W związku z tym śpimy o jedną godzinę krócej.
Za ojca zmiany czasu z zimowego na letni uznaje się Benjamina Franklina, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Postulował on, by ludzie kładli się spać później i wstawali wcześniej, co pozwoli na zaoszczędzenie cennego światła świec. Jemu współcześni jednak nie wprowadzili tego w życie. Pierwsi uczynili to Niemcy w 1916 roku. Następni byli Austro-Węgrzy. Przypomnijmy, że 2 lata później Niemcy przegrały I wojnę światową, a Austro-Węgry przestały istnieć. Stulecia mijały, a my cały czas oszczędzamy na świecach.
W Polsce w okresie 20-lecia międzywojennego czas zmieniono tylko raz – w 1919 roku. Podczas wojny, w Polsce, kraju okupowanym przez Niemcy, obowiązywał system przesunięć godzin, tak jak w III Rzeszy. Po II wojnie światowej Polska zaczęła regularnie zmieniać czas od roku … 1977.
W 2000 roku Unia Europejska wydała specjalną dyrektywę na temat zmiany czasu. Wiele krajów postulowało ostatnio odejście od tej praktyki. W parlamencie europejskim odbyła się w tej sprawie nawet debata.
Komisja Europejska – na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych – we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19.