Kielce. Przed Tobą, Ojcze, stajemy skruszeni – Popielec, rozpoczynamy Wielki Post

Dziś Środa Popielcowa. W Kościele Rzymsko-Katolickim rozpoczynamy Wielki Post. Środa Popielcowa to dziś także dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Ukrainie.
-Ponawiam wobec wszystkich zaproszenie, by uczynić 2 marca, Środę Popielcową, dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie. Będziemy blisko narodu ukraińskiego i wszyscy będziemy czuli się braćmi, błagającymi Boga o koniec wojny – z takim apelem zwrócił się do wiernych papież Franciszek I.
Tempus Septuagesimae „czas Siedemdziesiątnicy”. Środa Popielcowa to dzień pokuty przypadający 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Jest świętem ruchomym i zwykle wypada w okresie między 5 lutego a 10 marca. Głównym obrzędem Środy Popielcowej jest posypywanie głów popiołem na znak pokuty.
W 325 r. n.e. cesarz Konstantyn Wielki zwołał pierwszy sobór powszechny, który obradował w Nicei-dzisiejszy Iznik w Turcji.Tam ustalono, że Wielki Post będzie się rozpoczynać Popielcem.
Środa jako początek Wielkiego Postu weszła na stałe do tradycji Kościoła Rzymsko-Katolickiego w roku 1570. Zwyczaj rozpoczynania Wielkiego Postu od środy i posypywania głów popiołem wprowadzono w VII wieku, jednakże do X wieku kapłani czynili to jedynie wobec tych wiernych, którzy odbywali publiczną pokutę.
Po tym obrzędzie musieli oni opuścić świątynię, do której mogli wejść dopiero w Wielki Czwartek, w dzień odpuszczenia grzechów i pojednania z Kościołem. Wraz z zanikiem publicznej pokuty, zwyczaj posypywania popiołem wprowadzono wobec wszystkich wiernych.
Wielki Post stanowi także przygotowanie do obchodów Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Wierni zachęcani są do wewnętrznej odnowy i przemiany. Mają temu służyć różne formy pokuty – modlitwa, post, jałmużna, dzieła miłosierdzia, rekolekcje oraz sakrament pojednania.