Warszawa. 80. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową

14 lutego 1942 roku do Warszawy z Londynu została nadana depesza zawierająca decyzje Naczelnego Wodza i Premiera RP gen. Władysława Sikorskiego przekształcająca Związek Walki Czynnej W Armię Krajową.
W 80.rocznicę przekształcenia ZWZ w AK w całym kraju hołd, szacunek i cześć twórcom Polskiego Państwa Podziemnego oddają przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
–Wszystko zależy od Was. Od Waszej determinacji i przekonania, że warto podjąć trudy dla Ojczyzny. Prosimy Was o to, byście Jej dobrze służyli, żebyśmy mogli odejść z poczuciem, że pozostawiamy kraj w dobrych rękach – w imieniu Weteranów AK do młodych apelował sędzia Bogusław Nizieński.
-Żołnierze AK pokazali, że cenią wolność ponad własne zdrowie a nawet życie. Dali przykład bezgranicznej miłości do wspólnoty jaką jest Naród i państwo. Płacili za to ogromną cenę […] wielu prowadziło walkę do lat 50. Wielu włączyło się w tworzenie nurtu niepodległościowego – powiedział minister Jan Kasprzyk podczas uroczystość na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w 80.rocznicę powołania Armii Krajowej
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończył Apel Poległych i ceremonia złożenia wieńca od Narodu na płycie Grobu.
Armia Krajowa była największą, konspiracyjną organizacją wojskową w okupowanej przez Niemców Europie. Latem 1944 roku liczyła 390 tys. żołnierzy.
Armia Krajowa była zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego, miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny.
Jej celem była walka o odzyskanie niepodległości Polski. Przeprowadzała akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry. Formą jej działania był też wywiad i propaganda.