Lourdes. W dzień objawienia Najświętszej Maryi Panny Jan Paweł II ogłosił 11 lutego Światowym Dniem Chorego

Kiedy Ją zobaczyłam, przetarłam oczy sądząc, że mi się przewidziało – opisała 14-letnia Bernadeta Soubirous swoje pierwsze spotkanie z Piękną Panią. 164. lata temu w Lourdes, we Francji, rozpoczęły się objawienia Matki Bożej.
– Kiedy Ją zobaczyłam, przetarłam oczy sądząc, że mi się przewidziało. Zaraz też włożyłam rękę do kieszonki i znalazłam swój różaniec. Chciałam przeżegnać się, ale nie mogłam unieść opadającej ręki. Dopiero kiedy Pani uczyniła znak krzyża, wtedy i ja drżącą ręką spróbowałam i udało się. Równocześnie zaczęłam odmawiać różaniec. Także Pani przesuwała ziarenka różańca, ale nie poruszała wargami. Kiedy skończyłam odmawianie, widzenie ustało natychmiast – opisał mała Bernadeta swoje pierwsze spotkanie w grocie górskiej w Lourdes z Matką Bożą.
– Miała białą suknię przewiązaną niebieską wstęga, biały welon na głowie i złocistą różę na każdej stopie. Na ramieniu trzymała różaniec. Była bardzo piękna, najpiękniejsza ze wszystkich kobiet, jakie do tej pory poznałam. Była bardzo młoda. Nie była starsza ode mnie – kontynuowała Bernadeta.
– Jestem Niepokalane Poczęcie – powiedziała do Bernadety Maryja 25 marca w święto Zwiastowania. Dla katolików Lourdes to przede wszystkim wezwanie do nawrócenia, pokuty i modlitwy w intencji nawrócenia grzeszników. W Lourdes Maryja wezwała do codziennego odmawiania Różańca. Wyraziła też życzenie, by w miejscu objawień zbudowany został kościół ku Jej czci. Niedługo po tych niezwykłych wydarzeniach, po orzeczeniu opinii o wiarygodności objawień przez Stolicę Świętą, zbudowano nad Grotą Objawień sanktuarium. W 1864 r. poświęcono figurę Matki Bożej, wykonaną zgodnie z sugestiami Bernadetty przez pracującego w Lyonie polskiego rzeźbiarza Józefa Fabischa (Fabiś). To ten polski artytsta wykonał także piękną figurę Matki Bożej z La Salette po rozmowie z dziećmi, którym ukazała się Maryja. Ojciec Józefa Fabischa , Karol, pochodził z Andrychowa koło Wadowic i wyemigrował do Francji. Figura Matki Bożej z Lourdes została utrwalona dla pokoleń w białym, najczystszym kararyjskim marmurze.
W Lourdes miało miejsce w sumie 18 objawień. Od 11 lutego do 16 lipca 1858 roku. Podczas jednego z widzeń w Grocie Objawień pojawiło się źródełko. Maryja zapewniła Bernadetę, że wielu chorych doświadczy w tym miejscu uzdrowienia, pijąc i obmywając ciało tą wodą. Od momentu pojawienia się źródła zanotowano 6784 przypadki niewytłumaczalnych uzdrowień po obmyciu się w jego wodzie. 67 spośród nich Kościół uznał za cudowne.
Co roku Lourdes odwiedza około sześciu milionów pielgrzymów, w tym 60 tysięcy chorych. Pierwsza pielgrzymka Polaków, emigrantów przybyła do Lourdes już w 1867 roku. W 1874 r. zarejestrowano pierwszą narodową pielgrzymkę Polaków. W 1930 r. nawiedził to miejsce o. Maksymilian Maria Kolbe, męczennik z Auschwitz. W okresie II wojny światowej w latach 1940-43 przebywał tam na emigracji Prymas Polski kard. August Hlond. Jedynym papieżem, który odwiedził miejsce objawień był święty Jan Paweł II. Miało to miejsce dwukrotnie w latach 1983 i 2004. Papież Polak we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodzone co roku 11 lutego, ustanowił światowy dzień modlitw w intencji ludzi chorych.