Warszawa. Kolejna podwyżka stóp procentowych, a to jeszcze nie koniec

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny podniosła stopy procentowe. Raty kredytów zaciągniętych w złotówkach mocno w górę.
Rada podjęła decyzję o podwyższeniu stopy referencyjnej NBP o 0,50 pkt proc., tj. do poziomu 2,75%.
-Ceny surowców energetycznych, w tym gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla, oraz części surowców rolnych pozostają znacznie wyższe niż rok wcześniej. Jednocześnie przedłużają się zaburzenia w globalnych łańcuchach podaży, a ceny transportu międzynarodowego są nadal podwyższone. Przyczynia się to do wyraźnego wzrostu inflacji na świecie, która w wielu krajach osiąga poziomy nienotowane od dekad. Jednocześnie prognozy inflacji są podwyższane i wskazują, że w wielu gospodarkach w 2022 r. pozostanie ona wyższa od celów banków centralnych – czytamy w komunikacie po wczorajszym posiedzeniu RPP.
Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku, w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 proc. W listopadzie podwyższyła stopę referencyjną do 1,25 proc., w grudniu – do 1,75 proc, zaś w styczniu 2022 r. – do 2,25 proc.
Działania NBP mają związek z drastycznie rosnącą inflacją, która w grudniu wyniosła w skali roku 8,6 proc.
Podwyżka stóp procentowych oznacza wyższe raty kredytów zaciągniętych w złotych. To powód do niepokoju dla 64 proc. kredytobiorców. Trzy czwarte Polaków posiadających kredyt mieszkaniowy liczy, że miesięczna rata ich kredytu wzrośnie nie więcej niż o 300 zł