Ottawa. Największe w historii protesty w stolicy Kanady. Władze wprowadziły stan wyjątkowy

Kierowcy ciężarówek od dziesięciu dni blokują stolicę Kanady. W mieście władze przeciwko protestującym wprowadziły stan wyjątkowy.
Konwój Wolności ’22, który pierwotnie walczył o zniesienie nakazu szczepień dla kierowców transgranicznych trucków, przerodził się w ruch społeczny przeciwstawiający się ingerencji państwa w życie prywatne. Od dziesięciu dni trwają największe w historii Kanady pokojowe demonstracje.
Władze Ottawy wprowadziły w mieście stan wyjątkowy. Policja usuwa samochody protestujących z miasta. Wcześniej zarekwirowała całe paliwo i butle gazowe z parkingów dla ciężarówek Konwoju Wolności, które służyły do ogrzewania ludzi protestujacych na ulicach Ottawy. Na ulice miasta wyszły patrole policji z psami i oddziały prewencji. Władze zablokowały pieniądze zebrane w zbiórce publicznej dla protestujących co jest ewenementem na skalę świata.
-Sytuacja wymknęła się spod kontroli. Protestujących blokujących centrum Ottawy jest więcej niż policjantów i to oni kontrolują sytuację – powiedział burmistrz stolicy Kanady Jim Watson w dziesiątym dniu protestu Konwoju Wolności.
Policja w Ottawie ostrzegła, że każdy, kto będzie udzielał demonstrantom wsparcia materialnego – np. w postaci paliwa czy wpłat na społeczne konto wsparcia – zostanie zatrzymany. Policja oświadczyła też, że gromadzi dowody finansowe, cyfrowe i inne, które będą wykorzystane w postępowaniach karnych.
Demonstracje Konwoju Wolności odbywają się także w innych miastach Kanady – Quebec City, Winnipeg czy Vancouver. W Kanadzie zaszczepionych jest ponad 80 procent dorosłych obywateli oraz ponad 90 procent kierowców ciężarówek. W kraju nadal obowiązują ścisłe limity sanitarne w barach, restauracjach i kinach. Jednocześnie może się spotkać tylko 5 osób.