Warszawa. Medale polskich sportowców, maskotki igrzysk … olimpijski weekend w Muzeum Sportu i Turystyki

Muzeum Sportu i Turystyki z okazji otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie przygotowało specjalną bezpłatną ofertę zwiedzania wystawy stałej w najbliższy weekend.
Na ekspozycji można zobaczyć m.in. galerię medali olimpijskich, gdzie zaprezentowano ich ponad 80. Wśród najciekawszych są te z 1924 roku oraz siedem zdobytych przez Irenę Szewińską. Jest to największa kolekcja medali olimpijskich na świecie.
Ponadto z okazji zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie muzeum zaprasza na wystawę „ Maskotki Olimpijskie” gdzie zaprezentowano bogatą kolekcje maskotek.
Wśród prezentowanych eksponatów jest pierwsza oficjalna maskotka, która pojawiła się na igrzyskach olimpijskich, był to piesek – jamnik o imieniu „Waldi”.
Stało się to dopiero w 1972 roku w Monachium, reprezentował on najbardziej popularną rasę psów w Bawarii. Wybór jamnika tłumaczono tym, że jest to rasa psów, która ma cechy potrzebne sportowcom – są one odporne, uparte i zwinne.
W swoich barwach maskotka nawiązywała do regionu bawarskiego, dlatego też ubarwieniem Waldiego były pionowe pasy w trzech kolorach: niebieskim, zielonym i żółtym, symbolizujące odpowiednio: błękit nieba, zieleń łąk i żółtą barwę pól Bawarii.
Przypomnijmy, że I Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się 25 stycznia 1924 roku we francuskim Chamonix. Były to pierwsze w historii igrzyska zimowe i pierwsze, na których polscy sportowcy wystąpili pod flagą narodową.
A jaką maskotkę olimpijską zaprezentowały Chiny na najbliższą olimpiadę? To sympatyczny miś panda w lodowym kostiumie, o wielkich oczach i imieniu Bing Dwen Dwen. Bing oznacza lód, a do tego symbolizuje czystość i siłę. Dwen Dwen reprezentuje dzieci.
Serduszko na dłoni Binga oznacza chińską gościnność, a jasne kolory wokół pyszczka przywodzą na myśl lodowe i śnieżne tory wyścigowe. Przeurocza panda zdaniem gospodarzy będzie godnie reprezentować ideę i ducha olimpizmu.