Miśnia. 312 lat temu narodziła się słynna porcelana

23 stycznia 1710 na mocy decyzji księcia elektora Saksonii i króla Polski Augusta II Mocnego w Miśni rozpoczęła działalność pierwsza w Europie Królewsko-Polska i Elektorsko-Saska Manufaktura Porcelany.
Miśnia to najstarsza i najsłynniejsza europejska fabryka porcelany. Na początku XVII wieku Elektor Saksonii i Król Polski August II Mocny zlecił swoim najwybitniejszym naukowcom wynalezienie sposoby na produkcję złota.
Złota nie wynaleźli, ale przez przypadek odkryli jak można wytwarzać porcelanę. W roku 1707 w Miśni odkryto złóż glinki kaolinowej, już rok później wyprodukowano tu pierwszą białą porcelanę.
August Mocny szybko przeliczył, że fortunę może zbić także na “białym złocie” jak z czasem zaczęła być nazywana miśnieńska porcelana.
Aby chronić sekretną recepturę produkcję porcelany przeniesiono z Drezna do Miśni, gdzie w 1710 roku w zamku Albrechtsburg powstała najstarsza w Europie manufaktura porcelany.
Znakiem wytwórni porcelany jest element z tarczy herbowej elektorów saskich – skrzyżowane miecze, które są malowane kobaltem pod glazurą.
Za najbardziej cenione uchodzą wyroby oznaczone monogramami AR i FA, czyli inicjałami Augusta II i Augusta III Sasów, ponieważ z racji wyjątkowej wartości artystycznej i dekoracyjnej służyły często jako dary królewskie.
Z polskiej perspektywy interesującym oznaczeniem jest monogram KHCW (Königliche Hof Conditorei Warschau), który stosowano do oznaczania części zastawy stołowej przeznaczonej na stoły Zamku Królewskiego w Warszawie.
Manufaktura funkcjonuje do dziś pod nazwą Staatliche Porzellan-Manufaktur Meissen GmbH.