Poznań. Pierwszy raz w historii obchodzimy Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Pierwszy raz w historii, obchodzimy Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Był to zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.
27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które miało na celu wyparcie Niemców z Wielkopolski i przyłączenie jej do odradzającej się Rzeczypospolitej. Impulsem do wybuchu walk stał się przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego.
Historycy i eksperci są zgodni, że mimo spontanicznego wybuchu było to jedno z najbardziej przemyślanych i dobrze zorganizowanych powstań w historii Polski.
Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.
Szacuje się, że podczas Powstania (w trakcie bitwy pod Ławicą) Polacy zdobyli największy łup wojenny w tysiącletniej historii oręża. Polacy zdobyli wtedy sprzęt lotniczy o wartości 160-200 milionów marek, w tym ponad 300 samolotów.
Walki Powstania Wielkopolskiego zostały po 1990 roku upamiętnione na kolumnadzie Grobu Nieznanego Żołnierza napisem na jednej z tablic: „Powstanie Wielkopolskie”.