Ostrowiec Świętokrzyski. Krzemionki ze wsparciem Ministerstwa Kultury

Od 1 stycznia 2022 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiat Ostrowiecki będą wspólnie prowadzić instytucję i finansować koszty jej działalności statutowej.
-To jest ważny moment – przepiękne Krzemionki Opatowskie, czyli Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim – unikat światowy, który udało się wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zostanie objęty opieką państwa – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania umowy o współprowadzeniu instytucji.
Umowa dotycząca prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim została w poniedziałek podpisana przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego oraz przedstawicieli Powiatu Ostrowieckiego: starostę Marzenę Dębniak i wicestarostę Pawła Niedźwiedzia.
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim jest kontynuatorem działalności utworzonego 25 września 1970 r. Muzeum Regionalnego. Od 1979 r. pod stałą opieką MHA znajduje się zespół kopalń neolitycznych. Obiekt archeologiczny zarządzeniem Prezydenta RP z 8 września 1994 r. został uznany za Pomnik Historii „Krzemionki – kopalnie krzemienia z epoki neolitu”.
Rok później Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, ze względu na występujące na tym obszarze cenne walory przyrodnicze, ustanowił go rezerwatem przyrody pod nazwą „Krzemionki Opatowskie”. W efekcie ochroną objęto środowisko naturalne wraz z terenem neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego, które jest jednym z największych w Europie pod względem wielkości pola górniczego.
Krzemionkowski Region Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego znalazł się w lipcu 2019 roku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.