Warszawa. Malczewski, Wyspiański, Boznańska, Matejko, Chełmoński – arcydzieła sztuki XIX wieku powracają do MNW

Oddana dla zwiedzających Galeria XIX wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuje panoramę sztuki polskiej i europejskiej. Po przeprowadzonej rearanżacji na ekspozycji prezentowanych jest około 300 obiektów w nowej, barwnej i infograficznej oprawie, w tym arcydzieła polskiego malarstwa oraz – szerszy niż dotychczas – wybór twórczości rzeźbiarskiej.
Po trzymiesięcznej przerwie odwiedzający Galerię Sztuki XIX wieku znów będą mogli podziwiać prace najwybitniejszych polskich artystów m.in. Olgi Boznańskiej, Jana Matejki, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Juliana Fałata, Józefa Chełmońskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego oraz wielu innych.
Dziełom polskim towarzyszyć będą wybrane prace twórców francuskich, niemieckich, austriackich, rosyjskich, holenderskich oraz fińskich. Pozwoli to zasygnalizować związki między dziełami powstającymi w tym samym czasie w różnych zakątkach Europy. Nowo otwarta wystawa odzwierciedla bogactwo i różnorodność nurtów, gatunków i postaw artystycznych w XIX wieku, przemiany stylistyczne i tematyczne, a także tendencje narodowe i kosmopolityczne.
Jedną z najważniejszych zmian w nowej Galerii Sztuki XIX wieku będzie powrót długo oczekiwanych dzieł Stanisława Wyspiańskiego. Zwiedzających powitają „Chochoły” oraz „Widoki z okna pracowni na Kopiec Kościuszki”. Pokazane zostaną portrety żony i dzieci artysty („Macierzyństwo”, „Śpiący Staś”), jego kolegów z kręgu krakowskiej inteligencji oraz słynny „Autoportret wśród pędów winobluszczu”.
Prace Wyspiańskiego, ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, będą prezentowane rotacyjnie, w zmienianych co kilka miesięcy odsłonach. Łącznie na ekspozycję trafi blisko 60 pasteli i prac graficznych z kolekcji MNW. Wybór pozwoli zilustrować różnorodne wątki twórczości Wyspiańskiego i najważniejsze nurty Młodej Polski – dekadentyzm, symbolizm, inspiracje sztuką ludową i secesyjną dekoracyjnością form.
Oprócz prac malarskich i rysunkowych istotną częścią wystawy jest także twórczość rzeźbiarska. Dotychczas prezentowaną kolekcję uzupełniono o rzeźby Abrahama Eisenberga, Toli Certowicz i Bolesława Biegasa.