Kodyma. As polskiego lotnictwa generał Stanisław Skalski

27 listopada 1915 r. w Kodymie na Podolu urodził się Stanisław Skalski, as polskiego lotnictwa, uczestnik Bitwy o Anglię. W czasie II wojny światowej zestrzelił 22 niemieckie samoloty; w latach 1948-1956 więziony przez władze komunistyczne.
Bohater II Wojny Światowej. As Myśliwski. Gnębiony i więziony przez władze komunistyczne po powrocie z Anglii do Polski.
Stanisław Skalski zasłynął w czasie bitwy o Anglię. Dwa razy cudem uniknął śmierci.
-Byłem tylko żołnierzem. Latałem i walczyłem najlepiej, jak umiem. Przeżyłem – powiedział po latach bohater Bitwy o Anglię.
Koledzy piloci mówili, że ma „ptasi instynkt„, Niemcy nazywali go „latająca śmierć„. Stanisław Skalski walczył też w Tunezji i na Malcie.
Wrócił do Polski w 1947 roku. Po powrocie dowództwo lotnictwa Ludowego Wojska Polskiego zaproponowało mu funkcję inspektora ds. techniki pilotażu. Pilot nie rozwinął kariery, gdyż 4 czerwca 1948 roku został aresztowany przez funkcjonariuszy UB pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Wielkiej Brytanii.
Osadzono go w areszcie przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Został poddany bardzo brutalnemu śledztwu i torturom, które trwało do lipca 1949 roku. W przesłuchaniach osobiście brał udział m.in. dyrektor Departamentu Śledczego MBP Józef Różański i naczelnik Wydziału II MBP Adam Humer.
7 kwietnia 1950 roku Skalski został skazany na karę śmierci, w pokazowym procesie stalinowskim, przez sędziego Mieczysława Widaja.
Skalski odrzucił propozycję napisania do władz PRL prośby o ułaskawienie. Przez rok przebywał w celi śmierci.
W 1951 roku karę śmierci zamieniono mu na karę dożywotniego więzienia. 11 kwietnia 1956 roku Naczelny Sąd Wojskowy uchylił ciążący na nim wyrok i zwolnił go z więzienia.