Kielce. Polska jest jednym z liderów rozwoju mikroinstalacji w Europie

Polska jest jednym z liderów rozwoju mikroinstalacji PV w Europie – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
W ostatnich 6 latach liczba prosumentów wzrosła z około 4 tysięcy w 2015 roku do ponad 700 tysięcy obecnie. To efekt realizowanych w Polsce programów takich jak Mój Prąd, Czyste Powietrze czy AgroEnergia.
Zgodnie z dynamiką wzrostu przewiduje się, że w I kwartale 2022 roku liczba ta osiągnie okrągły milion, co jest o tyle zaskakujące, że wynik taki był przewidywany dopiero w roku 2030.
Jest dobrze także w regionie świętokrzyskim. Program Czyste Powietrze w województwie spowodował eliminacje 16,5 tysiąca starych pieców.
Przez ostatnie 5 lat sfinansowano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej między innymi ocieplenie budynków. Łączna ich powierzchnia w regionie wyniosła 1 500 908 m2. Jak podkreślił prezes WFOŚiGW w Kielcach Ryszard Gliwiński odpowiada to powierzchni 214 boisk piłkarskich.
Ocieplenie budynków dotyczyło nie tylko domów mieszkalnych, ale także budynków użyteczności publicznej.
-Dzięki tym inwestycjom zredukowaliśmy emisję o 231 635 ton dwutlenku węgla. O tyle mniej oddychamy tymi szkodliwymi substancjami – podkreślił prezes Gliwiński.
Na ten program w skali Polski jest przeznaczona ogromna kwota, która wynosi 103 miliardy złotych. Wnioski mieszkańcy świętokrzyskiego mogą składać za pośrednictwem internetu. Obecnie wnioski zostały uproszczone i nie jest wymagane wiele zaświadczeń, których zdobycie w okresie pandemii sprawiało olbrzymie kłopoty. Obecnie wnioskodawca składa oświadczenie zamiast gromadzonych miesiącami dokumentów.
Każdy z mieszkańców świętokrzyskiego może złożyć wnioski o dofinansowanie swoich proekologicznych przedsięwzięć na 3 sposoby. Jeśli posiada podpis elektroniczny kwalifikowany to wystarczy złożyć wniosek przez internet. Jeśli takiego podpisu nie posiada wypełnia wniosek drukuje go, podpisuje i wysyła pocztą. W końcu 3 możliwość to pomoc w punktach, które WFOŚiGW w Kielcach otworzył w gminach przy współpracy z lokalnymi samorządami.
Świętokrzyskie jest jedynym województwem w Polsce, gdzie to rozwiązanie, dotyczące współpracy samorządów z WFOŚiGW, jest realizowane przez 100% gmin.