Kielce. Uroczystość Wszystkich Świętych na kieleckich cmentarzach

W Uroczystość Wszystkich Świętych Kościół Rzymsko – Katolicki oddaje cześć wszystkim, którzy weszli już do chwały niebieskiej. Dla katolików to także czas uzyskania odpustu zupełnego dla dusz cierpiących w czyśćcu.
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku.
Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania.
Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach z życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.
Wierni, którzy nabożnie odwiedzą cmentarz i pomodlą się za zmarłych, mogą zyskać odpust dla dusz w czyśćcu cierpiących. Odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest odpustem zupełnym, a w pozostałych dniach roku jest odpustem cząstkowym. Jest to odpust pod zwykłymi warunkami. Odpust zupełny można zyskać dla jednej duszy w czyśćcu cierpiącej jeden raz na dzień.
Wierni, którzy w dniach 1-2 listopada odwiedzą kościół lub kaplicę w celu przyjścia z pomocą duszom zmarłych i odmówią tam Ojcze nasz, Wierzę, mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Odpust ten można zyskać od południa 1 listopada, aż do północy z 2 na 3 listopada.
Zwykłe warunki uzyskania odpustu zupełnego:
Wzbudzić intencję jego otrzymania.
Być w stanie łaski uświęcającej.
Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
Odnowić jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.
W intencjach Ojca Świętego można odmówić „Zdrowaś Maryjo”, lub jakąkolwiek inną modlitwę. Jeżeli nie spełnia się wszystkich wymaganych warunków, wówczas odpust ten może być tylko cząstkowy.
Msze Święte na kieleckich nekropoliach będą odprawione w następujących godzinach:
– na Cmentarzu na „Piaskach” o godz. 11.00 – przewodniczy Biskup Kielecki Jan Piotrowski,
– na Cmentarzu „Nowym” o godz. 11.00 – przewodniczy bp Marian Florczyk,
– na Cmentarzu na Cedzynie o godz. 12.00 – przewodniczy bp Andrzej Kalata,
– na Cmentarzu „Starym” o godz. 13.00 – przewodniczy kapłan z parafii katedralnej.
Wszystkie Msze Święte na cmentarzach poprzedzone będą procesją.