La Palma. Rekordowa prędkość lawy i trzęsienia ziemi

Wulkanolodzy informują, że z wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie wydobywa się znacznie więcej magmy. Płynie ona z rekordową prędkością 1300 m/h. Łączna powierzchnia terenu już pokrytego przez magmę to blisko 750 hektarów. Na wyspie zanotowano też ponad 50 trzęsień ziemi.
Wulkan Cumbre Vieja na La Palmie jest wciąż aktywny. Lokalne władze, powołując się na zdjęcia satelitarne, twierdzą, że do 15 października wulkaniczna magma zniszczyła ponad 1 tys. 800 budynków. Specjaliści podkreślają, że scenariusz szybkiego uspokojenia Cumbre Vieja jest mało realny. W sobotę odwołano loty na La Palmę oraz połączenia z tej kanaryjskiej wyspy. W związku z emisją pyłów stale pogarsza się stan powietrza, a lokalne władze przeprowadzają kolejne ewakuacje mieszkańców.
Chmura z wulkanu przeszła nad Polską. Nie stanowiła zagrożenia
15 października chmura dwutlenku siarki z Cumbre Vieja przemieszczała się nad Polską. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewniło, że nie było w związku z tym żadnego zagrożenia. Chmura gazu znajdowała się wysoko i stopniowo rozmywała.
Cumbre Vieja – po hiszpańsku znaczy Stary Szczyt
Wulkan Cumbre Vieja jest wciąż aktywny. Ostatnio wybuchł w 1949 i 1971 roku. Niektórzy amerykańscy naukowcy zwracają uwagę, że jeśli dojdzie do obrywu skalnego zboczy wulkanu, wówczas doprowadzi to do ogromnego tsunami, które może podtopić wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej i Południowej.