Londyn. Banksy sprzedany za 16 milionów funtów

Wczoraj na aukcji domu Sotheby’s za rekordową cenę 16 mln funtów sprzedano częściowo pocięty obraz „Miłość jest w koszu” Banksy’ego. Wraz z prowizją dla domu aukcyjnego nabywca musi zapłacić 18,58 mln funtów. Prawdziwa tożsamość artysty znanego jako Banksy nie jest znana i od lat pozostaje przedmiotem spekulacji.
We czwartek na aukcji w londyńskim Sotheby’s prywatny kolekcjoner zapłacił 16 milionów funtów za dzieło brytyjskiego artysty sztuki ulicznej Banksy’ego. Przez około 10 minut licytowało go aż 9 oferentów. Jeden z nich po zakończeniu akcji powiedział, że ulżyło mu, ponieważ widzi, że dzieło sztuki wciąż tam jest. Skąd taka puenta? Czy licytujący mieli pewność co tak naprawdę kupują?
Samozniszczenie obrazu w trakcie aukcji
W październiku 2018 roku doszło do szokującej sytuacji w trakcie sprzedaży prowadzonej przez prestiżowy dom aukcyjny Sotheby w Londynie. Dzieło słynnego artysty street art, o nieodkrytej dotąd tożsamości, zatytułowane „Dziewczynka z balonikiem” zostało sprzedane za milion funtów. Była to znakomita cena, co podkreślali krytyce sztuki. Nie to było jednak szokujące! Krótko po zakończeniu licytacji rozległ się alarm, a obraz nagle zaczął przechodzić przez niszczarkę ukrytą w wiktoriańskiej ramie, co było zamierzeniem autora. Zgromadzeni na licytacji i kolekcjoner, który nabył dzieło, zobaczyli, że poniżej ramy wychodzą cienkie paski zniszczonego płótna. Sotheby skomentowało tę szokująca sytuację z angielskim spokojem: „Obraz ten stał się pierwszym dziełem sztuki w historii, które powstało na żywo podczas aukcji”. Dzieło otrzymało nowy tytuł „Miłość jest w koszu” i to właśnie ono osiągnęło wczoraj rekordową sumę.
Kim jest Banksy?
Banksy jest brytyjskim artystą sztuki ulicznej. Jego twórczość to połączenie graffiti z malarstwem szablonowym. Prace Banksy’ego od lat 90 pojawiają się na ulicach największych miast świata, jak Wenecja, Londyn, Paryż czy Nowy Jork. Artysta komentuje za ich pośrednictwem w sposób często humorystyczny bieżące kwestie społeczne, polityczne i gospodarcze. Swoje prace celowo tworzy w taki sposób, aby zmuszać do myślenia, szokować i wprawiać odbiorców w zakłopotanie. Przyznał się do tego w zrealizowanym przez siebie w 2010 roku dokumencie „Exit Through the Gift Shop”, który był nominowany do Oscara. Prawdziwa tożsamość Banksy’ego nie została jeszcze odkryta i od lat pozostaje przedmiotem spekulacji, a ceny jego prac osiągają zawrotne sumy.
Dziewczynka z balonikiem
„Dziewczynka z balonikiem” nazwana przez Banksy’ego „There is Always Hope” (Zawsze jest nadzieja) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych prac artysty. Dziewczynka w biało-czarnej kolorystyce wyciąga rękę w kierunku czerwonego balonika w kształcie serca, który odlatuje pchany wiatrem. Odlatujący balonik symbolizuje utratę nadziei, miłości i dziecięcej naiwności.