Sandomierz. Setki zabytkowych eksponatów w Domu Długosza

Festiwal czekolady 2021 przyciągnął do Sandomierza tysiące turystów z całej Polski. Na straganach na Rynku królują słodkości, a na miejsce w restauracji czy ogródku trzeba polować. Jednak festiwal może być niezłym pretekstem do zwiedzenia Królewskiego Miasta i podziwiania jego zabytków, wśród których perłą jest średniowieczny Dom Długosza.
Dom Długosza to charakterystyczna, ceglana budowla z drugiej połowy XV wieku. Usytuowana obok skarpy, w południowo-wschodniej jego części miasta, tuż obok sandomierskiej katedry. Jest to typowy gotycki, dwukondygnacyjny budynek, o zdobionej elewacji. W jej południowej ścianie wmurowano tablicę erekcyjną ufundowaną przez historyka i kronikarza Jana Długosza.
W chwili obecnej w budynku mieści się Muzeum Diecezjalne. Prace związane z ustanowieniem Muzeum Diecezjalnego odbywały się pod kierunkiem dra Karola Estreichera, a uroczyste otwarcie miało miejsce w roku 1937.
Zgromadzona w nim kolekcja eksponatów i dzieł sztuki jest niezwykle bogata. Podziwiać tu możemy: zabytki sztuki z terenu Sandomierza i ziemi sandomierskiej, m. in. szereg obrazów gotyckich, relikwiarz Krzyża Świętego ofiarowany kolegiacie przez króla Władysława Jagiełłę, późnoromańskie zabytki z Goźlic ze słynną rzeźbą Madonny z 1. tercji XIII wieku, zabytki dokumentujące sarmacką obyczajowość pogrzebową, liczne detale architektoniczne z restaurowanego po 1905 roku kościoła dominikańskiego św. Jakuba, liczne dzieła snycerstwa i rzeźby sakralnej, rękopisy, zabytki rzemiosła artystycznego oraz zbiory archeologiczne – czytamy na stronie internetowej muzeum.