Warszawa. Wielki Polak – Prymas Tysiąclecia, Stefan kardynał Wyszyński wyniesiony na ołtarze

12 września na ołtarze Kościoła rzymsko – katolickiego zostanie wyniesiony Prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński. Kapłan, którego nazwali Prymasem Tysiąclecia.
Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem Stefana kardynała Wyszyńskiego. Przypada wówczas 120. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia, a także uroczystość jego beatyfikacji 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W tym samym czasie beatyfikowana zostanie także matka Elżbieta Róża Czacka, założycielka Towarzystwa Opieki na Ociemniałymi w Laskach.
Uroczystość beatyfikacji Stefana kardynała Wyszyńskiego była wyznaczona po raz pierwszy w roku 2020. Ze względu na zaostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa została przeniesiona na wrzesień roku 2021.
Kardynał Stefan Wyszyński stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1948-1981. Nazywany Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu. Jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku. Zmarł w 1981 roku, w wieku 79 lat.
W ramach przygotowań do niedzielnej beatyfikacji Wielkiego Prymasa zapraszamy do obejrzenia fragmentów wspomnień ks. Jana Sikorskiego, który – jako kleryk – odwiedził Prymasa w Komańczy – miejscu, w którym komuniści więzili Prymasa Polski.
Barwna i ciekawa opowieść jest fragmentem wielogodzinnej notacji zrealizowanej Instytut Historyczny Nurtu Niepodległościowego z ks. Sikorskim w ramach cyklu „Rozmowy o zmierzchu”. Notacja została wydana na płycie DVD – osoby chętne do otrzymania zapisu tej rozmowy proszone są o kontakt z Instytutem.
Poniżej fragment wspomnień: