Ustrzyki Dolne. Lasy bukowe w Bieszczadach wpisane na listę UNESCO

Lasy bukowe położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO – informuje na swojej stronie Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO. Drzewostany weszły w skład europejskiego obiektu „Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy”.
W 2007 roku na Listę Światowego Dziedzictwa zostały wpisane Pierwotne karpackie lasy bukowe z terenu Słowacji i Ukrainy, w 2011 r wpis ten rozszerzono o lasy bukowe z obszaru Niemiec. W 2015 r. na Listę informacyjną zgłoszono rozszerzenie tego dobra o kolejne komponenty z: Polski, Austrii, Albanii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Rumunii, Słowenii, Włoch i Ukrainy.
Jest to międzynarodowa inicjatywa, której celem jest stworzenie wpisu prezentującego w sposób przekrojowy europejskie lasy bukowe. Docelowo dobro to ma składać się z 33 części w 13 krajach.
Z obszaru Polski na liście UNESCO znalazł się las bukowy o charakterze pierwotnym występujący w zachodnich Bieszczadach, na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W jego skład wchodzą cztery główne kompleksy: Dolina Tworylczyka w najbardziej północnej części Parku, Dolina Hylaty w północno-zachodniej, Pasmo Graniczne i Dolina Górnej Solinki w południowo-zachodniej części parku oraz Dolina Wołosatki w południowo-wschodniej części. Obszar ten znajduje się na wysokości 700 – 1260 metrów nad poziomem morza i zlokalizowany jest w zimnej strefie klimatu umiarkowanego.
Rezerwaty bukowe z Bieszczadzkiego Parku Narodowego mają łączną powierzchnię 3300 hektarów.