Kielce. Wpływ pandemii na kondycję finansową i zwyczaje Polaków

Niemal połowa Polaków odczuła pogorszenie sytuacji finansowej w trakcie pandemii. Zwiększyła się także liczba osób, które wszystkie dostępne środki przeznaczają na zaspokojenie bieżących potrzeb.
Prawie połowa z nas odczuła pogorszenie sytuacji finansowej w trakcie pandemii lub się tego spodziewa. Więcej osób przeznacza dostępne środki finansowe na zaspokajanie bieżących potrzeb – obecnie to 26% badanych, przed pandemią – 20%. Przed pandemią systematycznie odkładał co czwarty badany, obecnie prawie 4 na 10. Zmieniły się też inne nasze zwyczaje: zaczęliśmy więcej spraw załatwiać przez Internet– wynika z badania „Zdrowie finansowe Polaków”, przeprowadzonego przez Fundację Think! i ING Bank Śląski w drugim kwartale 2021 roku.
Kupujemy rozsądniej
Podczas pandemii bardzo dużą wagę do planowania wydatków zaczęło przykładać prawie 30% badanych, podczas gdy przed pandemią 80% przyznawało się do spontanicznych zakupów tego, czego akurat potrzebowali. 61% badanych (34% przed pandemią) przyznało, że woli teraz poczekać z zakupami, jeśli może mieć z tego korzyści.
Wielu Polaków zdecydowało się też na cięcie kosztów domowych budżetów poprzez m.in. ograniczenie zakupów do niezbędnych i wybieranie tańszych odpowiedników, rezygnację z rozrywki czy sportu w ramach abonamentu, pomocy rodziny czy kupowanie rzeczy używanych.
Niepewność jutra, ale więcej czasu na rodzinę
Respondenci przyznali, że najbardziej doskwiera im zamknięcie w domu, a co za tym idzie ograniczenie kontaktów społecznych. Tym stanem tłumaczyć należy wzrost popularności zakupów internetowych i rezygnację z zewnętrznej rozrywki. U badanych, bez względu na wykształcenie i miejsce zamieszkania, pojawiła się niepewność jutra związana z pogorszeniem sytuacji finansowej, a w następstwie tego stres obniżenie nastroju, psychiczne zmęczenie i obawa przed przyszłością. Bardziej o bezpieczeństwo finansowe obawiają się kobiety, osoby powyżej 34 roku życia oraz osoby wychowujące dzieci. Polacy wskazali jednocześnie na pozytywne aspekty pandemii: wolniejsze tempo życia, czas dla rodziny i na rozwijanie zainteresowań.
Gorzej w pracy
Badani zauważyli zmianę postaw pracodawców, którzy wykorzystali pandemiczną sytuację do podkreślenia swojej przewagi nad pracownikami, nadużywania i wyzyskiwania pracowników, w tym poprzez wykorzystywanie nieznajomości przysługujących im praw, oraz straszenie zwolnieniami.