Michniów. Najmłodsza ofiara zamordowana przez Niemców miała dopiero 9 dni

W Michniowie w 78. rocznicę pacyfikacji – Prezydent Andrzej Duda otworzył Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. – Michniów nigdy nie przestał istnieć. Tak, jak nigdy nie przestały istnieć polskie wsie – podkreślił Prezydent Andrzej Duda.
12 lipca 1943 Niemcy rozpoczęli dwudniową pacyfikację Michniowa – wsi w świętokrzyskich lasach, której mieszkańcy sprzyjali partyzantom AK ,,Ponurego”. Zamordowano 102 mężczyzn, 54 kobiety i 48 dzieci w wieku od 9 dni do 15 lat. Wieś zrównano z ziemią. Właśnie te wydarzenia upamiętnia Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, który w 2017 r. został ustanowiony świętem państwowym.
O godzinie 15.00 uczestniczący w uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złożył wieniec od narodu polskiego pod pomnikiem zamordowanych mieszkańców Michniowa, oddając hołd wszystkim mieszkańcom wsi polskich pomordowanym i poległym w czasie II wojny światowej.
Prezydent Duda otwierając muzeum w Michniowie powiedział:
-To jest właśnie symbol niezniszczalności polskiej chłopskiej chaty – tak samo jak niezniszczalności polskiej rodziny, a tym samym niezniszczalności Rzeczypospolitej. Dzień Walki i Męczeństwa! Nie darmo właśnie od słowa „walka” zaczyna się nazwa dzisiejszego święta ustanowionego przez polski parlament na 12 lipca: to Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Walki!
-Tak, w II wojnie światowej – i wcześniej – o wolność, suwerenność i niepodległość ojczyzny walczyła polska wieś. Nie udałoby się obronić Rzeczypospolitej w 1920 roku, gdyby chłopcy z polskich wiosek nie stanęli do walki i nie sformowali milionowej armii. Nie dałoby się jej bronić w 1939 roku, gdyby nie poszli walczyć. Nie byłoby wielkiej historii polskiego bohaterstwa w czasie II wojny światowej, gdyby nie polska chłopska chata, z której szli żołnierze do polskiego wojska, z której chłopcy szli do oddziałów partyzanckich – powiedział Andrzej Duda.
-Chłopska chata, która choć się obawiała – bo przecież każdy normalny człowiek się boi – była jednak gotowa nawet na spalenie, byle pozostać w tym metafizycznym, jakże silniejszym tego słowa znaczeniu – na swoim. To właśnie jest wymowa tego pomnika, tego mauzoleum i Michniowa – jako symbolu polskiej wsi. Tego, że żywią i bronią; tego, że dla nich zawsze było warto iść i stawać za ojczyznę. Jakże ważne było to zawsze zwłaszcza tu, w Świętokrzyskiem, gdzie bycie w partyzantce i pomaganie partyzantom było czymś oczywistym. Oddajemy hołd wszystkim, którzy polegli; oddajemy hołd wszystkim, którzy zostali pomordowani, bo pamięć jest niezwykle ważna – podkreślił.
– To jest także i milczące świadectwo długu, jaki wolna, suwerenna Rzeczpospolita ma wobec polskiej wsi, wobec wszystkich tych, którzy na wsi mieszkają i ją tworzą – powiedział Prezydent RP.
Do Michniowa przyjechali też m.in. sekretarze stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka i Jarosław Sellin, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek oraz Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski. Samorząd województwa świętokrzyskiego reprezentowali przewodniczący sejmiku Andrzej Pruś, marszałek Andrzej Bętkowski oraz Tomasz Jamka – członek zarządu województwa. We wtorek uroczystości w Michniowie będą kontynuowane z udziałem mieszkańców.
Zdjęcia: Marek Borawski/KPRP, UMWŚ