Rejkiawik. Czterodniowy tydzień pracy. Wielki sukces eksperymentu

Na Islandii zakończył się 4-letni eksperyment polegający na wprowadzeniu 4-dniowego tygodnia pracy. I … doświadczenie okazało się wielkim sukcesem.
Islandia znajduje się na 107. miejscu wśród państw na świecie, jeżeli weźmiemy pod uwagę jej powierzchnię – 103 125 km², i 182. jeżeli spojrzymy na wielkość populacji – prawie 370 tysięcy osób. Tak dla porównania województwo świętokrzyskie ma 11 710,50 km², a zamieszkuje je ponad 1 milion 200 tysięcy osób.
Program pilotażowy w zakresie 4-dniowego tygodnia pracy w Islandii, przeprowadzony został w latach 2015 – 2019. Wziął w nim udział 1 proc. pracującej, dorosłej populacji Islandii, a wśród pracowników, którym ograniczono godziny pracy, znalazły się nie tylko osoby zatrudnione na etacie, pracujące od godz. 9.00 do 17.00, ale też osoby pracujące w niestandardowym systemie zmianowym. W programie uczestniczyli przede wszystkim pracownicy biur, przedszkoli, szpitali i domów opieki społecznej.
Z analizy przeprowadzonej po zakończeniu programu przez brytyjski think tank Autonomy i islandzkie stowarzyszenie Association for Sustainability and Democracy (Alda) wynika, że program pilotażowy okazał się ogromnym sukcesem.
Przede wszystkim ograniczona liczba godzin pracy pozytywnie wpłynęła na samopoczucie i zdrowie pracowników, którzy brali udział w badaniu, co przełożyło się na efektywność ich pracy.
Niemal we wszystkich grupach zawodowych można było zaobserwować obniżenie poziomu stresu i wypalenia zawodowego, a także przywrócenie większej równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.
Badanie pokazuje, że największa jak dotąd na świecie próba skrócenia tygodnia pracy w sektorze publicznym okazała się pod każdym względem przytłaczającym sukcesem. Okazuje się, że sektor publiczny dojrzał do bycia pionierem w zakresie krótszego tygodnia pracy, a wnioski z tego mogą wyciągać także inne rządy.
Czy w Polsce doczekamy się takich rozwiązań?