Kielce. Wakacyjny projekt Brygady Świętokrzyskiej

Ponad 70 ochotników rozpoczęło szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”. Zdecydowaną większość spośród nowopowołanych stanowią osoby młode, uczniowie i studenci, którzy postanowili wstąpić do 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach projektu „Wakacje z WOT”.
W sobotę 3 lipca o godzinie 8:00 stanęli u bram koszar wojskowych na kieleckiej Bukówce nowi ochotnicy. Większość z nich to młodzi ludzie, którzy korzystając z przerwy w nauce rozpoczną szesnastodniowe szkolenie podstawowe. 55 z nich to uczniowie ostatnich klas technikum i liceów oraz tegoroczni absolwenci szkół średnich. Pośród nich jest siedem kobiet. Obecnie w szeregach 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 1500 żołnierzy natomiast w Wojskach Obrony Terytorialnej blisko 30 tysięcy.
Szeregowy Piotr Bernacki, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego ze Starachowic, podkreśla, że wakacyjny termin szkolenia daje możliwość dołączenia do Terytorialsów. –Dzięki „Wakacjom z WOT” mam możliwość sprawdzenia się w służbie wojskowej. Militaria to moja pasja, od dziecka chciałem zostać żołnierzem – dodaje szer. Bernacki.
Szeregowy Mikołaj Tarnowski z Ostrowca Świętokrzyskiego wylicza trzy główne powody, dla których postanowił spróbować swoich sił w wojsku.
-To przygoda, zainteresowanie wojskiem i zarobek. Chciałbym się nauczyć nowych rzeczy, może wrócę silniejszy do domu. To również chęć sprawdzenia się, czy dam radę na poligonie i czy jestem dostatecznie wytrzymały. Mam kilka dróg, którymi chciałbym podążać w przyszłości, a wojsko na pewno jest na czele – przekonuje.
Zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej wśród uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów stale wzrasta. Trend ten jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji, stad też WOT realizują projekty „FERIE z WOT” oraz „WAKACJE z WOT”.
Terytorialsi przez kolejne dni będą szkolić się z praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, taktyki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy topografii. Również od pierwszego dnia ochotnicy będą wyposażani w karabinek MSBS GROT, z którym nie rozstaną się do ostatniego dnia szkolenia.