Wykus. Uroczystości upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich

Na Wykusie trwają uroczystości poświęcone pamięci żołnierzy Armii Krajowej działających w czasie II wojny światowej w Górach Świętokrzyskich. Tradycyjne spotkanie środowisk patriotycznych odbywa się, ja co roku, w najbliższą sobotę od dnia, w którym poległ legendarny dowódca Zgrupowań Partyzanckich AK, Jan Piwnik „Ponury”.
Wykus w czasie II wojny światowej stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas Powstania Styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzeni przez gen. Mariana Langiewicza. W trakcie okupacji niemieckiej znajdowały się tu obozy żołnierzy Zgrupowania Partyzanckiego AK „Ponury” – płk. cichociemnego Jana Piwnika „Ponurego”.
15 września 1957 r. w miejscu dawnego obozu odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, upamiętniającą poległych w walce o Ojczyznę. Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie umieszczonych jest już kilkaset tabliczek z nazwiskami zmarłych żołnierzy zgrupowań „Ponurego” i „Nurta”.
Każdego roku, w sobotę najbliższą dacie 16 czerwca (rocznicy śmierci płk. Jana „Ponurego” Piwnika), na Wykusie organizowane są uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.
Program uroczystości:
12 czerwca, sobota – Wykus:
13:00 – Odjazd autobusu na Wykus z parkingu przy alei Armii Krajowej / na wprost „Falowca” — Starachowice
13:30 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku odjazd autobusu na Wykus
15:15 – Zebranie pocztów sztandarowych i grup zorganizowanych przy wejściu na polanę Wykusową
15:45 – Wprowadzenie sztandarów na polanę Wykusową
16:00 – Podniesienie flagi na maszt, przywitanie zebranych
– polowa Msza Święta w intencji mjr. „Nurta” i jego żołnierzy
– wręczenie Policyjnych Honorowych Odznak Zasługi im. „Ponurego”
– apel poległych i złożenie kwiatów
13 czerwca, niedziela – Wąchock:
9:00 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wąchocku, „Weterani Armii Krajowej na zachodnim pograniczu (1945-1948)”- dr Marek Jedynak (Delegatura IPN w Kielcach)
10:00 – zebranie pocztów sztandarowych,
10:30 – Msza Święta w intencji płk. „Ponurego” i jego żołnierzy,
11:30 – defilada pod pomnikiem płk. „Ponurego” w Wąchocku,
– apel poległych,
– złożenie wiązanek.