Wrocław. Rękopisy Juliusza Słowackiego na liście UNESCO

Przechowywane w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu rękopisy Juliusza Słowackiego zostaną 10 czerwca wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.
Już jutro rękopiśmienna spuścizna Juliusza Słowackiego zostanie wpisana na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”. Tym samym Słowacki dołącza do grona docenionych zabytków kultury polskiej.
W Dziale Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przechowywane są najcenniejsze rękopisy Juliusza Słowackiego, jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu. W okresie międzywojennym mówiono wręcz o Ossolineum jako o Domu Słowackiego, ze względu na ilość i różnorodność zachowanych utworów.
Fantazy, Mazepa, Król-Duch, czy Album rysunkowe z podróży na Wschód to jedynie wybrane tytuły spośród licznych utworów dramatycznych, lirycznych, czy pism filozoficznych i politycznych pisarza, którymi Ossolineum może się szczycić.
Warto przy tej okazji przypomnieć, że już w pierwszej edycji programu UNESCO, w 2014 roku, na listę wpisano rękopis Pana Tadeusza, a w 2018 roku autografy powieści Henryka Sienkiewicza: Ogniem i mieczem, Potop oraz Pan Wołodyjowski.