Kielce. Procesje eucharystyczne przeszły ulicami miasta

Uroczystość Bożego Ciała – Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ulicami Kielc przeszły eucharystyczne procesje do czterech ołtarzy ustawionych na naszych osiedlach.
Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości były widzenia świętej Julianny z Cornillon (1193–1258), przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liège, która odznaczała się wyraźną nabożnością do Najświętszego Sakramentu.
Począwszy od 1208 roku Julianna z Cornillon miała przeżywać cyklicznie powtarzające się widzenia świetlistej tarczy podobnej do tarczy księżyca, której lśnienie było zaburzane przez ciemną plamę. Juliana miała interpretować owe widzenia jako obraz Kościoła, który miał być przysłaniany przez plamę rozumianą przez nią jako brak wśród kościelnych świąt uroczystości poświęconej wyłącznie Najświętszemu Sakramentowi.
Boże Ciało w Polsce obchodzone jest od 1320 roku, kiedy biskup krakowski Nankier ustanowił je dla diecezji krakowskiej. Jednakże za święto obowiązujące we wszystkich diecezjach polskich uznał je dopiero synod gnieźnieński z 1420 roku.
Przez polskie miasta i wioski przeszły także dziś procesje eucharystyczne.
– Te ołtarze są symbolem naszego zwrócenia się razem z Chrystusem do całego świata. Przy każdym ołtarzu jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. To wyraża troskę chrześcijan i kościoła katolickiego o to, aby Bóg był obecny w świecie, wśród ludzi, bo tam gdzie Bóg jest obecny, jest też prawda, miłość i pokój, którego dawcą jest Jezus zmartwychwstały – powiedział biskup kielecki Jan Piotrowski.