Warszawa. Misja Prymasa Tysiąclecia

28 maja 1981 odszedł kardynał Stefan Wyszyński, kapelan Powstania Warszawskiego, biskup lubelski, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, od 1948 r. Prymas Polski, nazwany Prymasem Tysiąclecia. Jeden z przywódców duchowych i największych autorytetów moralnych Polaków w XX wieku. Główny organizator obchodów Milenium Chrztu Polski.
28 maja 1981 roku w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, o godzinie 4.40 odszedł Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Polski. Dziś mija 40 lat od tamtej chwili.
Był kapelanem szpitala powstańczego w Laskach, a także kapelanem AK okręgu wojskowego Żoliborz, znany pod pseudonimem „Radwan III”.
W 1948 roku z okazji uroczystości Pięciu Polskich Braci Męczenników, Ojciec Święty Pius XII na konsystorzu w Rzymie mianował biskupa lubelskiego arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim, Prymasem Polski. Bulla nominacyjna została podpisana 16 listopada w uroczystość Matki Bożej Ostrobramskiej.
W nocy 25 września 1953 roku prymas Stefan Wyszyński został aresztowany na podstawie Uchwały Prezydium Rządu PRL ” O środkach zapobiegających dalszemu nadużywaniu funkcji pełnionych przez ks. arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego”. Był więziony bezprawnie trzy lata.
26 sierpnia 1956 roku uwięziony w Komańczy Prymas, w łączności z pielgrzymami zebranymi na Jasnej Górze, składa Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
Po uwolnieniu w 1957 roku zainaugurował Wielką Nowennę – dziewięcioletni czas przygotowania Narodu Polskiego do obchodów Milenium Chrześcijaństwa. Był to program odnowy Ojczyzny w oparciu o Jasnogórskie Śluby Narodu.
Prymas Tysiąclecia zmarł 28 maja 1981 roku, w kilkanaście dni po nieudanym zamachu na Jana Pawła II.
Rok 2021 na mocy uchwał Sejmu i Senatu jest obchodzony jako rok Prymasa Wyszyńskiego. 3 sierpnia przypadnie 120. rocznica jego urodzin a 12 września kard. Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany wspólnie z matką Elżbietą Czacką.