Warszawa. Droga do wolności Solidarności Walczącej

Pamiątki po przywódcy Solidarności Walczącej Kornelu Morawieckim, a także archiwalne fotografie, książki, karty pocztowe, a nawet urządzenia kontrwywiadowcze tej organizacji niepodległościowej będzie można oglądać na wystawie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
– Droga do wolności jest utkana z nici wielu tysięcy, dziesiątek tysięcy polskich bohaterów, polskich działaczy, działaczy powojennej opozycji, Solidarności i tych czasów pomiędzy – mówił premier Mateusz Morawiecki zwracając się podczas otwarcia ekspozycji do działaczy Solidarności Walczącej.
-Solidarność Walcząca to historia walki o prawdę i dobro. Oby ta wystawa była nie tylko zbiorem pamiątek, ale i drogowskazem dla przyszłych pokoleń. Dzisiaj nasze najcenniejsze dobro – Rzeczpospolitą organizujemy według naszych ideałów – podkreślił premier Morawiecki.
Na wystawie rozmieszczonej w 18 więziennych celach byłego więziennego Pawilonu Ogólnego, umieszczone zostały m.in. dokumenty należące do Kornela Morawieckiego, lidera Solidarności Walczącej w tym jego paszport anulowany przez władze w okresie PRL.
Pokazana została także unikalna biżuteria patriotyczna wykonana w podziemiu przez Ludwikę Ogorzelec. Nie zabrakło prasy, książek, zdjęć czy znaczków i kart pocztowych wydawanych przez Solidarność Walczącą poza komunistyczną cenzurą, a także oryginalnych powielaczy, matryc, sitodruków czy offsetu w specjalnie zaaranżowanej podziemnej drukarni.
Na ekspozycji można zobaczyć unikalne urządzenia służące do nasłuchu przez kontrwywiad Solidarności Walczącej rozmów funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i milicji, a także wykonany nielegalnie w Gdyni pistolet maszynowy M3A1. Jest też możliwość posłuchania audycji Radia Solidarności Walczącej, obejrzenia nagrań z ulicznych manifestacji i rozmów z działaczami SW.