Kielce. Sandomierz. Kraków. Warszawa … Przed nami Noc Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów, która towarzyszy Międzynarodowemu Świętu Muzeów, po raz kolejny zmobilizowała instytucje kultury do przygotowania specjalnej oferty dla spragnionych kontaktu ze sztuką. Wydarzenia Nocy Muzeów będą dostępne zarówno online, jak i stacjonarnie. Wstęp – bezpłatny lub za symboliczną złotówkę.
Muzeum Narodowe w Kielcach
15 maja, godz. 18.00-22.00
ONLINE: https://www.facebook.com/mnkipl
Pięć spotkań tematycznych w formie podcastów:
godz. 18.00 – Jakie historie skrywa Pałacyk Dyrektora Gimnazjum?
W grudniu 2017 roku Muzeum Narodowe w Kielcach zakupiło kompleks budynków znajdujący się vis-à-vis gmachu dawnej szkoły, obecnie siedziby Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Najważniejszą częścią zespołu jest pałacyk. Od 1886 roku pełnił funkcję domu dyrektorów, którzy nadzorowali proces rusyfikacji w kierowanej przez nich szkole. O tajemnicach i przeszłości budynku opowie Paulina Bies.
godz. 19.00 – O miejscach na co dzień niedostępnych w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
Marta Biegaj opowie o miejscach niedostępnych dla naszych gości. Pierwszym będzie pałacykowa wieża, z której rozciąga się przepiękny widok na okoliczne miejscowości, stanowiące niegdyś własność pisarza. Z wieży, w pogodne dni, można dostrzec ruiny zamku królewskiego w Chęcinach, oddalonego od Oblęgorka o 20 km. Drugie miejsce to biblioteka, zlokalizowana na piętrze muzeum, z charakterystycznym drewnianym balkonem, z którego widać prowadzącą do pałacyku aleję lipową. Co łączy oba te miejsca? Niegdyś to właśnie w wieży autor Trylogii przechowywał swój bogaty księgozbiór, o którym również Państwu opowiemy.
godz. 20.00 – Dlaczego posłowie zniknęli na 150 lat?
Wschodnią fasadę Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich ozdabiały posągi posłów szwedzkich i moskiewskich. Na skutek przebudowy pałacu kieleckiego na siedzibę Urzędu Gubernialnego w latach 1867–1872 posągi posłów zostały usunięte z murków parawanowych, szpecąc wizerunek kieleckiej rezydencji. Wkrótce posągi posłów powrócą na dawne miejsce, uatrakcyjniając architektoniczną dekorację pałacu, o czym opowie Robert Pepaś.
godz. 21.00 – O tajemnicy stropu ramowego
Prace konserwatorskie przy stropie ramowym „Pożar Ławry Troickiej” w Drugim Pokoju Senatorskim powoli zmierzają do finału. Już niedługo będzie można podziwiać pięć odnowionych obrazów w bogatych złoconych ramach wraz z ornamentalnym płaskorzeźbionym fryzem podstropowym. Jest tylko jeden problem – pomimo trudnych i mozolnych prac, trwających dwa i pół roku, wciąż brak tytułowej ławry. Jak to możliwe? O konserwacji oraz ikonografii stropu ramowego opowie główny konserwator MNKi Małgorzata Misztal.
godz. 22.00 – Emocje obrazu. Pracownicy MNKi o „Wieczornej tęsknocie”
Pracownicy MNKi udowodnią, jak różnie może być interpretowany ten sam obraz i jak inne emocje może wywoływać.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
15 maja, godz. 17.00-20.00 – wstęp – 1zł
- Wystawy stałe
- Wystawy czasowe: „3 kolekcje. Maria i Stanisław Dawscy – Ewa i Jerzy Ćwiertnia – Zbigniew Karpiński”, wystawa fotografii Andrzeja Kozickiego oraz wystawa „Pocztówki sprzed stu lat”
- Pokaz jednego obiektu (przestrzeń stałej ekspozycji etnograficznej) – Płaskorzeźba „Wesele wiejskie”, 1971 – Marian Brudek (1895-1981), Bogoria, gm. Staszów
- Emisja filmu „Wesele świętokrzyskie”
- Inauguracyjne zwiedzanie wystawy „SZWARC-BRONIKOWSKI. Podróże w nieznane”
- Projekcja filmu biograficznego „Szwarc-Bronikowski 1917-2010” na Dziedzińcu Zamku Królewskiego (godzina 21.00 – w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych)
- Premierowy pokaz spotu jubileuszowego przygotowanego z okazji stulecia Muzeum
Muzeum Narodowe w Krakowie
21 maja, ONLINE: https://www.facebook.com/muzeum.narodowe.krakow i https://www.youtube.com/user/2012MNK
godz. 10.00 – premierowa emisja speedrunu przez Galerię Sztuki Dawnej w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka
Dr Tomasz Zaucha, kurator galerii i autor ekspozycji oprowadzi po wystawie Galerii Sztuki Dawnej w konwencji speedrunu, zaczerpniętej ze świata gier komputerowych, w czasie krótszym niż 15 minut, a opowie o nim tak, że po obejrzeniu filmu każdy zechce osobiście zwiedzić tajemniczy pałac przy Kanoniczej.
godz. 14.00 – na żywo: #muzeumtoludzie
Spotkanie z Mariolą Kulczyńską – kierowniczką projektów remontów Muzeum Książąt Czartoryskich – Pałacu, Arsenału i łączącego je Klasztorka, która opowie, jak wygląda jej praca, co w niej lubi i jakie były największe wyzwania, z którymi musiała się zmierzyć. Zachęcamy do udziału i dyskusji na żywo.
Zamek Królewski w Warszawie
15 maja, godz. 11.00- 23.00 – bezpłatne zwiedzanie (wejściówki), ostatnie wejście o godz. 22.00
Na specjalnie przygotowanej Trasie Królewskiej goście odwiedzający Zamek będą mogli zwiedzić Apartament Królewski – pomieszczenia mieszkalne króla oraz Apartament Wielki – królewskie sale reprezentacyjne. Będzie można zobaczyć między innymi kolekcję słynnych wedut Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Salę Tronową z odtworzonymi srebrnymi haftowanymi orłami na zaplecku tronu, Salę Wielką – najpiękniejszą salę balową w Warszawie oraz Salę Rady – miejsce posiedzeń Rady Nieustającej – pierwszego w Rzeczypospolitej stałego rządu. W zabytkowych pomieszczeniach eksponowana jest niezwykła kolekcja dzieł sztuki, głównie obrazów i rzeźb, w tym dzieł Marcella Bacciarellego i André Le Bruna.
W ramach trasy dostępne będą wystawy czasowe: „Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo” – specjalna ścieżka zwiedzania z oznaczeniem dzieł sztuki, które zostały odzyskane na mocy postanowień traktatu ryskiego – oraz „Pasy kontuszowe z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie”, prezentowane w Sali Rady.
Wystawa „Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja”, poświęcona została podpisanej w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie, Ustawie rządowej – dokumentu o wyjątkowym znaczeniu w dziejach polskiego parlamentaryzmu i historii powszechnej. Celem ekspozycji jest przybliżenie nie tylko samego dzieła Konstytucji, ale i postaw tych, którzy współuczestniczyli w jego tworzeniu lub byli świadkami tego procesu, a więc przedstawicieli ówczesnych elit państwowych.
OGRODY ZAMKU KRÓLEWSKIEGO
Ogród Dolny będzie wyjątkowo otwarty do godz. 23.00, a o godz. 20.00 zostanie włączona nastrojowa iluminacja. W galerii plenerowej prezentowana jest wystawa „Odrodzony z ruin. Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie”.
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Spacer ze sztuką – QR kody na tabliczkach ustawione w wybranych miejscach parku w okolicach obiektów, które odnosić będą do wybranego zdjęcia z opisem w postaci fragmentu przewodnika na stronie www. W ten sposób będzie można samodzielnie odbyć spacer architektoniczny bez wchodzenia do obiektów.
Mapping – północna fasada Pałacu na Wyspie, logotyp MŁK
ONLINE – premiera nowego cyklu Łazienki Ukryte:
- Film z Joanną Szumańską i gościem o teatrze i jego zapleczu: https://www.facebook.com/Muzeum.Lazienki.Krolewskie