Warszawa. Orliki dla dzieci i młodzieży bezpłatne

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rekomenduje, aby dostęp do boisk wybudowanych w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” pozostał nieodpłatny, szczególnie dla dzieci i młodzieży.
W latach 2008-2012 w ramach programu „Moje Boisko – Orlik 2012” wybudowano w Polsce ponad 2,5 tys. kompleksów boisk sportowych. Jednym z założeń programu było nieodpłatne udostępnianie obiektów przez podmioty, które otrzymały dotacje na ich budowę. O stanowisko w tej sprawie zwróciła się do ministerstwa strona samorządowa w ramach obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
-Obecnie wiele spośród tych boisk przekroczyło 10-letni horyzont czasowy, podczas którego samorządy zobowiązane były do utrzymania tych obiektów. Z uwagi na stałe zaangażowanie MKDNiS w budowę, rozbudowę i modernizację boisk, Ministerstwo stoi na stanowisku, że dostęp do tych obiektów powinien pozostać nieodpłatny, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Ułatwienie i umożliwienie dostępu do infrastruktury sportowej jest nie tylko naszym konstytucyjnym obowiązkiem, ale dodatkowo wpisuje się w działania na rzecz zapewnienia optymalnych warunków wsparcia rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży, tak mocno dotkniętych niekorzystnymi zmianami w stylu życia podczas pandemii – czytamy w komunikacie ministerstwa.
Wobec powyższego, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, mimo formalno-prawnej autonomii zarządców obiektów w tym zakresie, zachęca samorządy, aby dostęp do orlików pozostał nieodpłatny.
Pierwszy „Orlik” został otwarty 1 czerwca 2008 roku w miejscowości Izdebki w województwie podkarpackim. W latach 2008-2012 miało powstać ponad 2000 boisk sportowych – po 1/3 kosztów inwestycji ponosiły gminy, urzędy marszałkowskie i ministerstwo sportu.