Jarocin. Zgoda radnych na postawienie pomnika „Rzeź Wołyńska”

Radni gminy Jarocin, w województwie podkarpackim, zdecydowali o wzniesieniu na terenie gminy pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Pomnik stanie we wsi Domostawa przy drodze ekspresowej S19. O podjęciu uchwały informuje lokalny tygodnik „Sztafeta”.
Pomnik przedstawia orła z wyciętym na piersi krzyżem. W środku krzyża znajduje się dziecko nabite na widły. Rzeźba powstała, aby w dosłowny sposób przypominać o barbarzyństwie, jakiego w czasie II wojny światowej dopuścili się ukraińscy nacjonaliści wobec swoich sąsiadów, głównie Polaków.
– Uchwała idzie do legalizacji do biura głównego wojewody. Później trzeba opracować projekt zagospodarowania oraz usytuowania i uzyskać zgodę na budowę. Chodzi o kwestię osadzenia pomnika na cokole, na to trzeba mieć właśnie zgodę. Jak już będzie zgoda na budowę, to pozostaje jeszcze jedna bardzo ważna rzecz związana z lokalizacją. W pobliżu, gdzie ma stanąć pomnik, w tej chwili budowana jest droga S19. Praca na miejscu wre, ciągle jeżdżą samochody ciężarowe. Nie za bardzo wyobrażam sobie, żebyśmy mieli wyprzedzić to w działaniach. Chciałbym przywieźć pomnik, gdy prace związane z S19 będą już na ukończeniu. Potrzeba nam więc jeszcze kilku miesięcy – powiedział „Sztafecie” wójt gminy Jarocin Zbigniewa Walczak.
Jak podkreśla wójt, lokalizację pomnika „Rzezi Wołyńskiej” na terenie gminy Jarocin można uzasadnić wspólnotą losów wojennych mieszkańców wsi na polskich Kresach Wschodnich i mieszkańców naszych terenów, które należały do najbardziej doświadczonych w czasie okupacji niemieckiej.
Wśród zamordowanych w pacyfikacjach bardzo dużą liczbę stanowiły dzieci, kobiety i starcy. W wielu okolicznych pacyfikowanych wioskach, Niemców wspierali ukraińscy kolaboranci, policja ukraińska i oddziały SS Galizien. Tak było w Jarocinie, Momotach Dolnych i Górnych, Łążku Zaklikowskim, Pikulach i innych.
Pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został odlany w 2017 roku w brązie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych i do dzisiaj znajduje się w magazynie. Na postawienie pomnika nie zgodziły się władze Jeleniej Góry,Rzeszowa i Kielc.
Fundatorami pomnika jest Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.