Poznań. 90-ta rocznica urodzin Krzysztofa Komedy

Krzysztof Komeda urodził się w Poznaniu 27 kwietnia 1931 roku. Jego prawdziwe nazwisko to Krzysztof Trzciński. Już jako dziecko przejawiał talenty muzyczne i w wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Był jednym z największych polskich kompozytorów i pianistów jazzowych, a największą sławę przyniosła mu muzyka filmowa. Słynna „Kołysanka” z obrazu Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” stała się jednym z najbardziej znanych, muzycznych motywów światowego kina.
Komeda w roku 1955 ukończył poznańską Akademię Medyczną i rozpoczął pracę jako laryngolog. W trakcie studiów brał udział w licznych koncertach i jam session. W roku 1956 założył własny zespół – Komeda Sekstet, prezentujący nowoczesną muzykę jazzową, określaną wtedy jako modern jazz.
Występ zespołu na festiwalu jazowym w 1956 roku w Sopocie był dużym wydarzeniem i wtedy właśnie na fali „odwilży” po Październiku 56 muzyka jazzowa, zwalczana wcześniej przez komunistów, na trwałe wyszła z „podziemia” i odcisnęła swoje piętno na całej polskiej kulturze lat 60-tych.
Największą sławę i uznanie krytyków przyniosła Krzysztofowi Komedzie muzyka filmowa. Napisał muzykę do 65 filmów. Współpracował z wieloma znanymi reżyserami, a wśród nich z: Andrzejem Wajdą, Jerzym Skolimowskim, Januszem Morgensternem czy Januszem Nasfeterem.
Debiutował w etiudzie filmowej Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafą” w roku 1958. Słynna „Kołysanka” z obrazu Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary” z roku 1968 stała się jednym z najbardziej znanych, muzycznych motywów światowego kina. Był to również ostatni film, przy którym Komeda pracował.
W grudniu 1968 roku uległ wypadkowi w Los Angeles. Zmarł w Warszawie 18 kwietnia 1969.