Gilroy. Światowy Dzień Czosnku

W starożytnym Egipcie jadło się czosnek, aby mieć „serce i odwagę”, Arabowie zabierali go ze sobą na pustynię, aby unikać niespodziewanych zdarzeń. Na świecie istnieje ponad 250 odmian czosnku. Światową stolicą czosnku okrzyknięto miasteczko Gilroy w Kalifornii.
Czosnek – Alium sativum – został udomowiony i zaczął być uprawiany ok. 5 tysięcy lat temu. Nazwę czosnku po chińsku – suan – zapisuje się jednym znakiem, co oznacza, iż czosnek znano zanim powstało pismo chińskie.
W kulturach na całym świecie, przypisywano mu moce niemal magiczne. Wierzono, że pomaga w odpędzaniu złych duchów, a nawet, że przynosi szczęście. Zapach czosnku w kuchni miał wygonić z okolicy wampiry i wilkołaki. Doskonale sobie w walce z niestrawnością, wysokim ciśnieniem i infekcjami dróg oddechowych.
Zielarze i zwolennicy naturalnego sposobu odżywiania uważają czosnek za cud natury i stosują go przy leczeniu wielu chorób – zaczynając od astmy, a na zapaleniu stawów kończąc. Dobrze działa na serce -ponieważ zmniejsza ilość cholesterolu we krwi. Poza alliiną i enzymami, które podczas roztarcia tworzą bakteriobójczą alliicynę, czosnek zawiera białka, cukry, witaminy: A, B1, B2, C oraz drażniącą kubki smakowe siarkę. W czosnku są również: wapń, fosfor, magnez, żelazo, selen, jod, chrom i cynk.
Światową stolicą czosnku okrzyknięto miasteczko Gilroy w Kalifornii. W promieniu 140 km od Gilroy uprawiany czosnek jest numerem jeden, a jego zbiory ocenia się na około 70 milionów kilogramów.
Polsce istnieje 16 odmian czosnku – m.in. niedźwiedzi, zielony, wężowy, dziki, choć nasze uprawy to głównie czosnek pospolity. Za polską stolicę czosnku uważa się Słomniki w województwie małopolskim.