Niedziela Miłosierdzia Bożego

-Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia – mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny. Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Święto do kalendarza liturgicznego w 1985 roku wpisał najpierw kardynał Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej, a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce.
Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła zostało ustanowione przez św. Jana Pawła II w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 roku. To święto jest jednocześnie patronalnym świętem Caritas i rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia – czas, w którym zaproszeni jesteśmy do uważniejszego odczytywania potrzeb najuboższych i tych, którzy wołają o pomoc.Hasłem tegorocznego Święta Miłosierdzia są słowa „Miłosierdzie źródłem nadziei”.
Chociaż kolebką kultu Miłosierdzia Bożego jest Wilno, gdzie miały miejsce pierwsze objawienia Jezusa siostrze Faustynie, to jednak centrum pielgrzymek stały się położone obok królewskiego miasta Polski Łagiewniki.
Przybyła z Łagiewnik Faustyna Kowalska, zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, począwszy od 1933 roku, spędziła w Wilnie około trzech lat. Tutaj, za namową spowiednika ks. Michała Sopoćki zaczęła prowadzić dzienniczek, a w 1934 roku Eugeniusz Kazimirowski uwiecznił Jezusa, którego Święta Faustyna ujrzała w widzeniu.
Czczenie obrazu jest tylko częścią kultu Miłosierdzia Bożego. Składają się na niego także Święto Miłosierdzia Bożego, obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Godzina Miłosierdzia – o trzeciej po południu.
–Miarą dla miłosierdzia Bożego jest nie tyle świętość i chwała Jego przyjaciół, ile zbawienie największych łotrów. Dopiero widok zbawionych zbrodniarzy, których cały świat znienawidził, a których Bóg jeszcze uratował, otworzy nam oczy na potęgę miłosierdzia Bożego – powiedział Stefan kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia.