Kielce. Międzynarodowy Marsz Żywych
Ze względu na pandemię Covid-19, w tym roku Międzynarodowy Marsz Żywych został przeprowadzony wirtualnie. Specjalnie na tę okazję została przygotowana strona z wirtualną tablicą pamiątkową, na której można było umieścić personalną wiadomość, upamiętniającą zmarłych i ocalałych z Holokaustu.
-Wszyscy mamy obowiązek przekazać pamięć o Holokauście przyszłym pokoleniom, nie zapomnieć, nie pozwolić, by został zapomniany. Podczas tej pandemii nie wolno nam stąpać po przeklętej ziemi, nasyconej krwią sześciu milionów naszych ludzi. Jednak przyrzekliśmy sobie nigdy nie zapomnieć i nie odpuścić. Technologia pozwala nam, każdemu z nas, uczestniczyć w Marszu Żywych – powiedział Reuven Rivlin, prezydent Izraela.
W Kielcach uroczystości miały skromny charakter. Przedstawiciele Fundacji „Pojednanie” upamiętnili ten dzień poprzez odczytanie historii getta kieleckiego, wyczytanie listy 50 nazwisk osób, które zginęły z rąk okupantów niemieckich. Następnie zostały zapalone znicze i złożone kwiaty.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy wysłuchali hymnu Izraela.
Marsz Żywych w tym roku postanowiono w sposób szczególny upamiętnić odwagę i wytrwałość pracowników medycznych, którzy dawali promyk nadziei podczas Holokaustu.
Marsze Żywych organizowane są od 1988 roku. Odbywają się tradycyjnie w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Haszoa). Jom Haszoa przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nisan.