Kielce. Czy Geopark Świętokrzyski trafi na listę UNESCO

21 kwietnia 2021 rok podczas posiedzenia Zarządu UNESCO odbędzie się oficjalne głosowanie nad przyjęciem do Sieci Światowych Geoparków UNESCO nowych kandydatów. Jednym z nich jest Geopark Świętokrzyski funkcjonujący formalnie jako stowarzyszenie pięciu gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów.
Certyfikat przyznawany jest dla całego obszaru geoparku przede wszystkim ze względu na międzynarodową rangę dziedzictwa geologicznego reprezentowanego przez cenne stanowiska geologiczne. Pod uwagę brane są także inne cechy obszaru kandydującego geoparku takie jak przyroda ożywiona, krajobraz, dziedzictwo kulturowe, działania lokalnej społeczności oraz aktywność w różnych dziedzinach, począwszy od nauki, edukacji i turystyki, a skończywszy na współpracy międzynarodowej.
Geopark Świętokrzyski obejmuje obszar pięciu gmin: Kielce, Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny i Piekoszów, a jego granice pokrywają się z granicami administracyjnymi wymienionych jednostek samorządu terytorialnego.
Jest to pierwszy w Polsce geologiczny park krajobrazowy, reprezentujący bogactwo walorów przyrody nieożywionej w połączeniu z przyrodą ożywioną i dziedzictwem kulturowym.