Kielce. Wielki Piątek Męki Pańskiej

Dziś Wielki Piątek Męki Pańskiej. Wielki Piątek to dla chrześcijan czas ciszy i zadumy. Zamiast Eucharystii, w Kościele sprawowana jest wówczas Liturgia Męki Pańskiej. Dzień ten nosi starożytną nazwę in Parasceve – z łaciny „Przygotowanie” [Paschy].
Co roku w Wielki Piątek chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Jezusa na krzyżu. Tego dnia w Kościele Rzymsko-Katolickim nie jest odprawiana żadna Msza Święta, a wiernych obowiązuje post ścisły.
Pierwsze opisy Wielkiego Piątku pochodzą z VII w. Liturgia obejmowała odczytanie Męki Pańskiej, modlitwę i procesję z relikwiami krzyża. Drugi typ liturgii obejmował lekturę Pisma, adorację krzyża i Komunię Świętą.
Dawniej – w dniu Krzyża zasłaniano lustra i zakazywano czesać włosy. W wielu miejscach wierzono, że woda nabiera tego dnia uzdrowicielskiej mocy, dlatego chorych kąpano w zimnych rzekach i strumieniach.
W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, Watykan zaleca, aby w trakcie liturgii szczególnie modlić się za chorych, zmarłych i znajdujących się w obliczu zagubienia.
Najważniejszym wydarzeniem wielkopiątkowej liturgii jest adoracja Krzyża Pańskiego – symbolu misji zbawienia.
W diecezji kieleckiej w Miechowie znajduje się najstarsza w Europie replika grobu Chrystusa. Kopia powstała w XVI wieku i zawdzięcza się ją Bożogrobcom.
W kieleckiej Katedrze o godzinie 17.00 odbędzie się Droga Krzyżowa, a o 18.00 Liturgia Wielkiego Piątku. Po modlitwie nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Bożego. Adoracja przy Grobie potrwa do godz. 22.00.