Londyn – Wembley. Polska drużyna przegrywa z Anglią 1:2
Po przegranym meczu na londyńskim Wembley polska drużyna zajmuje czwarte miejsce w grupie I eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze. Przed nami są Węgry i Albania. Anglicy mają komplet 9 punktów. Na bezpośredni awans Polaków chyba nie ma już szans, w związku z tym musimy się koncentrować na dobrej grze, aby znaleźć się na drugim miejscu i ewentualnie zakwalifikować się po barażach.
Przegrany mecz Polska-Anglia na londyńskim Wembley w ramach pierwszej grupy eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze postawił polską drużynę w niekorzystnej sytuacji punktowej. Do będących na pierwszej pozycji Anglików brakuje nam 5 punktów. Jesteśmy na pozycji 4, a przed nami są Węgry i Albania. Na zwycięstwo w grupie i awans po meczu z Anglikami nie ma już szans. Ewentualne drugie miejsce pozwoli na występ w barażach, ale konkurujemy tu z dobrze grającymi Węgrami.
Mimo braku na boisku kapitana polskiej drużyny Roberta Lewandowskiego z powodu kontuzji, w drugiej połowie meczu nasi zawodnicy zaprezentowali się lepiej niż w pierwszej, co zaowocowało bramką strzeloną przez Jakuba Modera.
Przed meczem dyskusję zdominowała kwestia inicjatywy angielskich piłkarzy, którzy przy okazji każdego spotkania manifestują solidarność z ruchem „Black Lives Matter” klękając na murawie przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Polacy zdecydowali się na mniej spektakularny gest wskazując w tym momencie na napis „Respect” na koszulkach. Prezes PZPN Zbigniew Boniek od początku był temu przeciwny argumentując, że nie należy sportu mieszać z polityką.
Polski Związek Piłki Nożnej opublikował komunikat.
„Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że piłkarze reprezentacji Polski przed meczem z Anglią na Wembley zajęli neutralne i apolityczne stanowisko wobec inicjatywy „Black Lives Matter”. Jednocześnie podkreślamy, że wszyscy reprezentanci Polski są solidarnie przeciwni wszelkim przejawom rasizmu i nietolerancji. PZPN w swoich statutowych działaniach i powinnościach zawsze kierował się otwartością, przestrzeganiem zasad równości, tolerancji i równouprawnienia wobec wszystkich ludzi, niezależnie od ich miejsca zamieszkanie, koloru skóry, wyznania oraz poglądów politycznych. Aby wyrazić swój sprzeciw, reprezentanci Polski przed pierwszym gwizdkiem meczu z Anglią wskazali na zamieszczony na lewym rękawie koszulki napis „UEFA Respect”, który nawiązuje do prowadzonej przez europejską federację kampanii przeciwko rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji” – czytamy na stronach PZPN.