Huciska. Zwycięska bitwa majora Hubala

-Broni nie złożę. Munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg – tak zaczyna się epopeja pierwszego oddziału partyzanckiego w Górach Świętokrzyskich. Dziś mija 81. rocznica zwycięskiej bitwy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego majora „Hubala” z Niemcami.
30 marca 1940 roku miało miejsce zwycięstwo Oddziału Wydzielonego WP mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal” w starciu pod Huciskiem z Niemcami. Oddział „Hubala” został zaatakowany przez niemieckie siły SS i policji ze Skarżyska – Kamiennej, Szydłowca, Przysuchy i Chlewisk. O rozmachu tej operacji świadczyć może fakt, że wzięło w niej udział około 5 tysięcy esesmanów i policjantów.
Bój trwał ponad dwie godziny. Mimo liczebnej i technicznej przewagi przeciwnika polscy żołnierze zmusili Niemców do odwrotu i zadali im ciężkie straty. Wieczorem 30 marca polscy żołnierze opuścili Hucisko i pokonawszy 25-kilometrową marszrutę stanęli następnego ranka we wsi Szałas.
Starcie pod Huciskiem było pierwszym dużym zwycięstwem „hubalczyków”, a zarazem pierwszą poważną walką partyzancką stoczoną w czasie II wojny światowej.
W odwecie za porażkę Niemcy zamordowali 711 mieszkańców z 31 wsi, znajdujących się na szlaku Oddziału Wydzielonego. Najwięcej ofiar było wśród mieszkańców wsi Skłoby, Gałki, Szałas Stary i Hucisko.