Białogon. Wiosenne porządki w zabytkowym, drewnianym kościele

Wielka akcja porządkowania zabytkowego, drewnianego kościoła w Białogonie odbyła się w sobotnie przedpołudnie. Około 60 osób przez kilka godzin sprzątało wnętrze świątyni i jego otoczenie. Pomysł wyszedł od księdza proboszcza Stefana Radziszewskiego, ale on sam skromnie twierdzi, że za wszystko odpowiedzialni są parafianie.
Od wczesnych godzin porannych wokół zabytkowego, drewnianego kościoła w podkieleckim Białogonie dało się zauważyć dziesiątki pracujących w pocie czoła ludzi. Byli wśród nich zarówno najmłodsi jak i wielu seniorów.
Parafianie podchwycili inicjatywę proboszcza Stefana Radziszewskiego oraz księży wikariuszy Michała Haśnika i Tomasza Stradomskiego. Jednak sam proboszcz w rozmowie z naszym dziennikarzem twierdzi skromnie, że całe wydarzenie to pomysł parafian i ich wykonanie, którzy poświęcając swój wolny czas podwinęli rękawy, przynieśli z domu narzędzia i przystąpili do pracy. Spotkaliśmy również Arkadiusza Ślipikowskiego, kieleckiego radnego oraz Łukasza Trojaka, prezesa Stowarzyszenia Południe.
Uporządkowany został teren wokół świątyni, zgrabione liście, ale również posprzątane wnętrze, gdzie młodzi ludzie wyczyścili ołtarz i odkurzyli nawę główną i zakrystię.
Jak powiedział nam proboszcz Stefan Radziszewski: …..drewniana świątynia nie będzie stanowić konkurencji dla nowego, dużego kościoła, który znajduje się w pobliżu. Odbywać się będą tu kameralne msze dla młodzieży, będzie to także miejsce spotkań młodych ludzi i innych mniejszych inicjatyw parafialnych. Generalnie zabytkowy, drewniany kościół powróci do życia.
Drewniany kościół w podkieleckim Białogonie został wybudowany w roku 1917 w stylu zakopiańskim. Autorem projektu był Mateusz Golas.
28 marca w Niedzielę Palmową będzie można odwiedzić świątynię i ocenić efekty pracy parafian i proboszcza Stefana Radziszewskiego.